RSS Feed
Güncel Duyurular
Jan
3
Apple Cihazlarda E-posta ayarlarında SSL Kullanımı hk.
Posted by DorukNet Destek on 03 January 2017 01:09 PM

Değerli Kullanıcılarımız,

İstemcilerin e-posta hesap ayarlarında Android işletim sisteminde SSL desteği varsayılan olarak kapalı durumda gelmektedir. Apple - IOS işletim sistemli cihazlarda ise varsayılan olarak SSL aktif gelmektedir.

Sunucularımız üzerinde SSL sertifikası güncellenmiştir. E-posta ayarlarınızda sorun yaşıyorsanız;

-SSL aktif olan IOS hesap ayarlarında istemci bazında bir önceki sertifika bilgileri aktif olduğu için gelen uyarı ekranında sertifikayı güvenilir olarak işaretleyerek "Sürdür" diyerek devam edebilirsiniz ya da SSL durumunu pasife çekerek kullanabilirsiniz.

-SSL desteği ile kullanmak isterseniz hesabınızı kaldırıp yeniden kurabilirsiniz.

-SSL ayarını pasif duruma getirebilmek için aşağıdaki adımları izleyerek mail istemcisi üzerinde ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Iphone üzerinde ayarlar - POP için

Ayarlar -> Mail, Kişileri Takvimler - > 'Mail adresinizi seçiniz' -> İleri Düzey - > Gelen Posta Ayarları '' SSL Kullan '' pasif çekilmelidir. -> Sunucu kapısı - '110'

Iphone üzerinde ayarlar - IMAP için

Ayarlar -> Mail, Kişileri Takvimler - > 'Mail adresinizi seçiniz' -> İleri Düzey - > Gelen Posta Ayarları '' SSL Kullan '' pasif çekilmelidir. -> Sunucu kapısı - '143'

Iphone üzerinde ayarlar - SMTP için

Ayarlar -> Mail, Kişileri Takvimler - > 'Mail adresinizi seçiniz' - > Giden Posta Ayarları - > Birincil Sunucu -> '' SSL Kullan '' pasif çekilmelidir. -> Sunucu kapısı - '587'

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

DorukNet

 


Devamını Oku »Nov
8
@doruk.net.tr E-Posta Hesapları Hakkında Bilgilendirme
Posted by DorukNet Destek on 08 November 2016 12:45 PM

Değerli Kullanıcılarımız,

DorukNet firmasının kurumsal kimliği ile açılmış olan @doruk.net.tr e-posta hesapları kapatılmıştır. Yürürlükte olan bilgi güvenliği uygulamalarına tam uyma gereklilikleri nedeniyle sadece DorukNet çalışanlarının kullanımına açık kalacaktır. Bu nedenle kullanılan e-posta hesabına belirli periyotlarda hesabın kapatılacağı ve yedeklerinin alınması gerektiği ile ilgili e-postalar gönderilmiştir.

İhtiyacınız durumunda @doruk.net.tr e-posta hesapları yerine @dposta.net hesabı edinebilir ve 31.Aralık.2016 tarihine kadar yönlendirme talep edebilirisiniz.

Talebiniz  için "destek.doruk.net.tr" kayıt sistemi üzerinden "Satış İşlemleri Alanadı Hosting VPS" bölümünde kayıt açmanız gerekmektedir.

Konuyla ilgili sorularınız için 0 850 277 93 85 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 

Saygılarımızla,

DorukNet


Devamını Oku »Oct
24
DorukNet-Yaz Saati&Kış Saati Uygulamaları Bilgilendirmesi
Posted by DorukNet Destek on 24 October 2016 02:24 PM

Değerli Müşterimiz,

Geçen ay yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile yaz saati & kış saati uygulamaları yürürlükten kaldırılmıştır. 30 Ekim 2016 tarihi itibarı ile ülkemiz UTC+3 zaman diliminde yer alacaktır. Sunucularınızda Time Zone güncellemesini yapmanız gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.

** Windows sunucular için;

1-Sunucu üzerinde bütün Microsoft rollup veya stand-alone güncellemeler yüklenerek yapılabilir (https://support.microsoft.com/en-us/kb/3192321),

Yapılan işlemler başarılı olduysa Time zone bölümünde (UTC+03:00) Istanbul ve hemen altında "There are no upcoming Daylight Saving Time Changes" ifadesi bulunmaktadır.

2-Herhangi bir update yapmayıp Time Zone UTC+03:00 olan başka bir Time Zone ile değişitirilebilir. Bu yöntem tercih edilecekse seçilen Time Zone için DST (Daylight Saving Time\Gün Işığından Yararlanma Saati) olmamasına dikkat edilmelidir.

** Linux Sunucular için ise tzdata update edilerek güncelleme yapılır.

Centos sunucular için, yum -y update tzdata,

Ubuntu sunucular için, apt-get -y update tzdata komutları çalıştırılarak update yapılır. 

 

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

DorukNet


Devamını Oku »Mar
25
Artış Gösteren Sahte E-postalar Hakkında Önemli Bilgilendirme
Posted by DorukNet Destek on 25 March 2016 02:50 PM

Değerli Kullanıcılarımız,

Türkiye genelinde zaman zaman virüslü ve spam olan e-postalar artış göstermektedir ve oltalama olarak adlandırılan e-posta türlerinin engellenmesi  sonuç  odaklı bir yaklaşım olmayabilirken  kullanıcıların dikkat etmesi de önem kazanmaktadır. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (Usom) tarafından güncel zararlı içerikler linki üzerinden yayınlanan  içerikler tarafımızca takip edilmektedir.

Özellikle kişisel bilgi talebi veya faturalar ile ilgili olarak ödeme talebinde bulunulan e-postalara kesinlikle itibar etmeyiniz. Bu tipteki sahte e-postalar aracılığı ile toplanan bilgiler, dolandırıcılık amacıyla kullanılabilmekte ya da e-postalardaki linklere tıklanması yoluyla zararlı yazılımların kullanmış olduğunuz cihazınıza yüklenmesi sağlanabilmektedir. Güvenliğiniz için, kredi kartı bilgilerinizi ve/veya size özel olduğunu düşündüğünüz herhangi bir bilgiyi e-posta yoluyla cevaplamayınız ve e-posta içerisinde yer alabilecek, doğruluğundan emin olmadığınız linklere tıklamayınız.

Virüslü ve Spam E-Postalar Hakkında Genel Bilgilendirme;

Oltalama amaçlı e-posta gönderimleri son zamanlarda oldukça artmıştır. Gönderen e-posta adresinden veya e-posta içeriğindeki tıklanması beklenen linklerin yönleneceği adreslerden oltalama olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Mouse/Fare imlecini ilgili linkin üzerine getirip tıklamadan beklediğinizde gerçek link adresi gözükmektedir. Bu tip e-postaların içeriğini tıklamadan veya  ekin de ki dosyaları açmadan silmenizi önemle hatırlatırız. Aksi takdirde size de virüs bulaşabilir, çeşitli etkileri olabileceği gibi sizin adınıza da oltalama e-postası göndermeye başlayabilir.

Fidye Virüsleri ise, e-posta ile kullanıcılara ulaşabilmekte ve bulaştığı sistemler/bilgisayarlar üzerinde dosyalara erişimi engelleyerek/şifreleyerek kullanıcılardan fidye talep etmektedir. 2007 yılında ortaya çıkan bu virüsler, 2015 yılı itibariyle oldukça yaygınlaşmıştır ve son zamanlarda bu tür e-postalarda artış olduğu görülmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

DorukNet


Devamını Oku »Dec
23
"Nic.Tr" DNS Sorunu Hakkında Kamuoyu Duyurusu Yayınladı.
Posted by DorukNet Destek on 23 December 2015 10:30 AM

Değerli Müşterimiz,

Türkiye alan adı otoritesi olarak yetkilendirilmiş ODTÜ bünyesindeki “nic.tr” sunucularında meydana gelen teknik sorun nedeniyle 14 Aralık 2015 Pazartesi günü başlayan DNS çözümlemesi ile ilgili yaşanan sorun azalarak ve zaman zaman devam etmektedir. 

Yaşanan teknik sorun ile ilgili genel olarak ülke içinde zaman zaman e-posta gönderme/alma sorunları veya yavaşlık, web sitelerinin açılmaması veya geç açılması vb. gibi etkileri olduğu görülmüştür.

DorukNet’ten kaynaklamayan ve ülke içinde yaşanan bu sorun ile ilgili olarak "nic.tr" yönetimi duyuru yayınlamıştır.

Daha detaylı bilgi için "nic.tr" resmi web sayfasından  "DDos Saldırısı Kamuoyu Duyurusu"  başlığı altında ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

 

Saygılarımızla,

DORUKNET

 


Devamını Oku »