Bilgi Bankası: Windows Azure Pack
Sanal Sunucuların Monitör Edilmesi
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 29 January 2015 10:40 AM

Windows Azure Pack Paneli üzerinde CPU kullanım yüzdesi, RAM kullanımı, Disk okuma/yazma ve Network  istatistikleri aşağıdaki adımlarla görüntülenebilmektedir.

Bu istatistikler ihtiyacınıza göre saatlik, haftalık ve aylık olarak görüntülenebilmektedir. 

https://cp.dorukcloud.com/single.html   adresinden Kullanıcı Adı ve Parola'nızla DorukCloud Paneline erişim sağlayınız.

AZURE PACK SERVICES, menüsüne tıklayarak satın alınan ürünlerinizin yönetim paneline erişebilirsiniz.

Windows Azure Pack Subscriptions altında hesabınızda bulunan Azure paketlerini görebilir ve yönetebilirsiniz.

Windows Azure Pack Subscriptions altındaki pakete tıklandığında https://h.dorukcloud.com adresindeki Service Management Portal sayfasına yönlendirileceksiniz.

İlgili sayfada eğer birden fazla Sanal Makina (Virtual Machines) bulunuyorsa aşağıdaki gibi hesap özetinizi görebilirsiniz.

CORE : Azure Pack hesabınızda tanımlı toplam CPU ve toplam kaynağın ne kadar kullanıldığı % olarak rapor edilmektedir.

RAM : Hesabınızda tanımlı toplam RAM kaynağınızın ne kadarı sanal makinalarda ekli durumda % olarak rapor edilmektedir.

Storage : Hesabınızda tanımlı toplam Disk alanı kaynağınızın ne kadarı sanal makinalarda ekli durumda % olarak rapor edilmektedir.

Virtual Machines : Azure Pack hesabınızda tanımlı toplam CPU, RAM, Disk gibi kaynaklarınızla ne kadar Sanal Makina oluşturduğunuz % olarak rapor edilmektedir.

 

Sanal Makinaların CPU, RAM, Disk, Network gibi kaynalarını ve özet bilgilerini görebilmek için Virtual Machines menüsüne tıklayınız. 

Virtual Machines menüsüne girildiğinde CPU, RAM, Disk, Network vb. kaynak kullanım ve özet bilgilerini görüntülemek istenilen Sanal Makinanın ismine tıklayınız.

Açılan sayfada "Dashboard"  menüsüne tıklayınız.

Dashboard, sayfasında CPU kullanım yüzdesi (CPU Percentage), RAM kullanımı (Memory) , Disk Okuma Yazma (Storage IO/Sec), Network Kullanımı (Network IO/Sec) kullanım istatistiklerini farklı renklerde istatistik olarak gösterilmektedir.

İlgili sayfada kaynak kullanımı haricinde sanal sunucunun Private (Özel) IP adresi, İşletim Sistemi, sunucunun durumu (Açık/Kapalı) gibi bilgileri görüntüleyebilmektesiniz.

Sanal sunucunun internet erişimi sağlayabilmesi için ATTACH edilen Virtual Network adınızı, ekli disk sayısı ve boyutunu, toplam disk (storage) alanızı ve herhangi bir sanal makinaya tahsis edilmeyen CPU, RAM, Disk gibi kaynaklarınızın boyutunu veya oranını görüntüleyebilirsiniz.

Burada tanımlı kaynaklar (CPU, RAM, Disk vb) talep edilmesi durumunda Azure Pack paketi kullanılmaya başlandıktan sonra da arttırılabilir.

Azure Packetleri kaynak artırma farklı bir dökümanda gösterilecektir.

 

(2 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.