Bilgi Bankası: VPS Hosting
VPS Yardım
Posted by DorukNet Online Destek Sistemi on 25 December 2008 12:06 PM

A. VPS Nedir? VPS bir anlamda fiziksel sunucular (server) ile aynı özelliklere sahip ve aynı işlevi sağlayan sanal sunuculardır.

Windows 2003, Redhat veya Centos sunucularda yapılabilen her şeyi sanal sunucular yani VPS ile yapmak mümkündür.

Genelde bir fiziksel sunucu üzerinde birden fazla sanal sunucu çalışabilir ve bu sanal sunucular, fiziksel sunucu kaynaklarını paylaşırlar.

Örnek: ram, cpu, disk alanı.

B. Kimler için VPS Hizmetleri uygundur?

1. Servis sağlayıcılar güvenlik gibi çeşitli nedenlerden ve belli bir seviyede servis kalitesini temin edebilmek için bazı ayarlarda sınırlama yapabilirler. Bu da ileri düzey kullanıcıların ya da işleri web hosting olan kişilerin taleplerinin tam olarak karşılanmasına engel olur. Bu durumdaki kişiler için, kendilerine özel bir sunucu gereksinimi doğar. VPS bu tip ihtiyaçları karşılamak üzere, alternatif çözümlerden birincisi olacaktır.

2. Yeni iş geliştirmek isteyenler, işin geleceğinin ne olduğunu bilmeyip donanım yatırımı yapmaktan çekinenler veya fiziksel sunucu kiralama ücreti yüksek gelenler için VPS doğru bir çözüm olacaktır.

C. DorukNet’in VPS Paketleri nelerdir?

DorukNet VPS paketlerinin incelemek için tıklayın.

D. VPS’i Nasıl Yönetebilirim? VPS’ler bir fiziksel sunucu işlevi gördüğünden, yönetimi de benzer şekilde yapılabilir.

Örneğin Windows sunucular için Terminal Server, Linux sunucular için SSH servisi gibi. Ayrıca ek olarak gelen yazılımlar, VPS sunucu yönetimi yapmakta zorluk çekenler için kolaylık sağlar. VPS servisi satın alındığında yönetim tamamen müşteriye aittir.

DorukNet, sağlanan kullanıcı ekranları ve VPS’in çalışırlığını temin etmek dışında herhangi bir destek sağlamaz.

Müşteri talep ederse, VPS yönetim servisi satın alabilir. Detaylı bilgi için satış temsilcinizle bağlantıya geçebilirsiniz. VPS yönetimi tamamen müşterinin sorumluluğundadır. DorukNet, sağlanan kullanıcı ekranları ve VPS’in çalışırlığını temin etmek dışında herhangi bir destek sağlamaz.

DorukNet’in verdiği 7/24 destek hizmeti, müşteriye sağlanan tüm kontrol panellerin kullanımına destek, servisin sağlandığı fiziksel sunucunun yönetimi ve bu sunucuda oluşabilecek teknik problemlerin giderilmesini kapsamaktadır.

E. VPS Üzerine İstediğim Yazılımı Kurabilir miyim? VPS’lere ( Sanal Sunucuya ) teorik olarak her yazılım kurulabilir. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur.

VPS üzerinde kurularak DorukNet tarafından test edilmiş yazılımları aşağıda bulabilirsiniz: • Plesk Control Panel • Cpanel • MSSQL Express, Standart ,Enterprise • MySQL • MySQL Tools • MailEnable • Qmail • Communigate • ASP.NET Version 2.x , 3.x • ASP.NET Bileşenler, ASPEmail,ASPUpload,ASPTear...... • PHP 4.x , 5.x • CA ARCserve® Backup

Not: Bu yazılımlar sadece bilgi için verilmiştir. İsmi belirtilmemiş uygulamalar, kurulamaz gibi bir durum yoktur.

Windows VPS üzerine Windows sitesinden güncelleme indirmeyin. Gerekli güncellemelerin yapılması DorukNet’in sorumluluğundadır. Bu güncellemeler yapılmadan en az 2 gün öncesinden e-posta ile müşterilere duyurulacaktır. Acil güncelleme talepleriniz için DorukNet ile iletişime geçebilirsiniz.

F. VPS Aldığımda Hangi Yazılımlar Kurulu Geliyor? DorukNet’in sağladığı VPS servisleri, aldığınız VPS paketine göre değişiklik gösterecektir. VPS Start paketi dışındaki tüm paketler, Plesk Control Panel desteği ile gelir ve aşağıda belirtilen tüm yazılımlar kullanıma hazırdır. • IIS (Windows) • Apache (Linux) • ASP • ASP.NET • PHP 4.x,5.x (Windows) • PHP 5.x • MySQL • MailEnable (Windows) • Qmail (Linux) • FTP

G. VPS Sunucumu Yedekleyebilir miyim? VPS’lerinizi (Sanal Sunucularınızı) limitli olarak kendiniz yedekleyebilirsiniz. Limit bir adet backup’dır. Backup imaj bazında olup, komple yedeği aldığınız zamana dönmenizi sağlar. Dosya veya dizin bazında ayıklama yapamazsınız. Ek yedekleme servisi almak istiyorsanız satış temsilcinizle bağlantıya geçiniz.

H. VPS Sunucumun Kaynaklarını Artırabilir miyim? Satın aldığınız sunucunun ram, disk alanı, statik IP ve buna benzer tüm değerlerini yükseltebilirsiniz.

Not: Kaynak kullanımı sanal sunucular için belirlenen değerlerin üzerine çıkan sistemlerin kendilerine ait bir sunucu üzerine geçmesi önerilir.

I. VPS’e Firewall Kurabilir miyim? Sanal sunucularınıza dilediğiniz firewall yazılımını kurabilir ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Virtuozzo üzerine kurulacak güvenlik yazılımları bazı durumlarda problem yaratabilmektedir.http://kb.parallels.com/en/1308 adresinde izin verilen uygulamalar belirtilmiştir. Bu listede olmayan bir yazılımın kurulmasına ihtiyacınız varsa DorukNet ile bağlantıya geçerek onay aldıktan sonra gerekli kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Onaysız gerçekleştirilen kurulumlardan kaynaklanan sorunlardan DorukNet sorumlu tutulamaz.

J. Hosting Yapmak İstiyorum; VPS Buna Uygun mu? VPS sunucular üzerinde size verilen limitler dahilinde herşeyi yapabilirsiniz. Örneğin; • Disk alanınızın ve Ram’inizin limitleri dahilinde web hosting yapabilirsiniz. • Disk alanınızın limitleri dahilinde mail hosting yapabilirsiniz.

Disk alanınızın limitleri dahilinde mailbox boyutlarını artırabilirsiniz.

Not: Web hosting yapabilmeniz için kanunen ‘Yer Sağlayıcı Faaliyet Bilgisi Formunu’ doldurmuş olmanız ve gerekli koşulları sağlamanız gerekmektedir. Konu hakkında ayrıntılı bilgiyi satış temsilcinizden alabilirsiniz.

K. VPS Sunucumu Aynı Zamanda DNS Server Olarak Kullanabilir miyim?

VPS üzerinde kurulu olan DNS sunucu yazılımınızı kullanarak VPS’inizi DNS server olarak kullanabilirsiniz.

L. VPS ile Beraber Gelen Plesk Control Panelimi Nasıl Yönetebilirim? Plesk Control Panelinizin yönetimi tamamen müşteriye aittir. Aşağıdaki linkten gerekli dökümana ulaşabilirsiniz. http://download1.swsoft.com/Plesk/Plesk8.6/Doc/en-US/plesk-8.6-unix-administrators-guide/index.htm 

(704 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.