Bilgi Bankası: Windows
IIS 8 Website Yayınlama
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 03 February 2015 11:46 AM

IIS 8 Website Yayınlama

IIS nedir?

IIS Microsoft Windows tabanalı işletim sistemleri için kullanılan web sunucudur(server).IIS Windows sistemlerinde web tabanlı projelerin geliştirilip yayınlanabilmesi için gerekli bir altyapıdır. Microsoft tabanlı web sayfalarının ve uygulamalarının barındırıldığı sunucu Internet Information Services (IIS) ismi ile anılır. IIS diğer web sunucularında olduğu gibi varsayılan olarak TCP 80 portunu kullanmaktadır. IIS web server üzerinde HTM , HTML, ASP, ASP.NET vb. dillerde tasarım oluşturulacağı gibi IIS 7 sürümü sonrasında PHP programlama direkt olarak desteklenmeye başlanmıştır.  Güncel IIS versiyonu IIS 8.5’ tir. 

Application Pool Nedir

Application Pool IIS 6.0 sürümü ile birlikte gelen ve güvenlik, kaynak kullanımı, erişim yetkisi gibi sebepler nedeniyle aynı sunucuda bulunan farklı web uygulamalarının birbirinden farklı ‘havuz’larda tutulmasını yani biribirlerinden izole edilmesini sağlayan kavramdır.

Böylece Application Pool bir web uygulamasına çok sayıda istek gelmesi halinde diğer havuzdaki websayfalarının etkilenmesi engellenir, kötü niyetli geliştiricilerin sisteme erişmesinin önüne geçilir, bir web uygulamasının sistem kaynaklarını fazla harcaması diğer uygulamaları etkilemez ancak talep etmeniz halinde ya da gerektiğinde birden fazla web sitesini aynı application pool içinde çalıştırabilirsiniz.

Recycle Nedir ?

Application Pool’un periyodik olarak yeniden başlatılması gibi düşünülebilinir. Eğer uygulamanızda bir takım problemler yaşıyorsanız ve bu application pool’un memory kullanımı çok yüksek ise, application pool’u recycle ettirmek, application pool’un kullandığı memory miktarının düşürülmesini sağlayacaktır. Tabi ki böyle bir sorun varsa, uygulanızı debug etmek ve sorunun neden kaynaklandığını bulmanızı öneririz.

Azure Pack platformu üzerinde oluşturulan Windows 2012 R2 sunucular üzerinde aşağıdaki adımlarla IIS 8 Web Server Kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/198/43/windows-server-2012de-iis-8-kurulumu

Bu makalede Windows 2012 Server üzerinde IIS 8 sunucusuna websayfası ekleme anlatılacaktır. Bu işlem için Windows sanal sunucunuza RDP erişimi sağlayınız. 

Aşağıdaki adımlarla Azure Pack platformunda Windows 2012 sanal sunucu oluşturabilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/200/43/windows-2012-r2-standart-kurulumu

Aşağıdaki adımlarla Azure Pack platformunda oluşturmuş olduğunuz Windows 2012 sunucunuza RDP (Uzak Masaüstü) Erişimi sağlayabilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/215/43/rdp-uzak-masast-balants

Windows Server üzerinde CTRL + ESC tuşlayarak veya Windows tuşuna tıklayarak Başlat menüsü ekranını açabilirsiniz.

http://support.microsoft.com/kb/126449/tr

Başlat menüsü üzerindeki " IIS " aratarak ilgili ikona tıklayınız.

OK 'larla gösterikmekte olan simgelere tıklayarak Web Server üzerindeki alt menüleri açabilirsiniz.

Sites 'e  üzerine geldiğinizde Sağ Click , tıklayınız. Açılan pencerede  " Add WebSite "e tıklayınız.

 

Site Name : İlgili alana şu an oluşturulmakta olan website adınızı tanımlayınız. Sunucuya birden fazla websayfası ekleme düşünülüyorsa herhangi bir karışıklığa neden olmamak için website adınızı tanımlamanızı öneririz.

Application pool : İlgili alanda yeni eklenen websayfası için yeni bir Application pool ekleyebilir veya default application pool 'u seçebilirsiniz. Önerilen burada website eklenmesi sırasında yeni oluşan pool 'u kullanmanızdır.

Physical path : Bu alan websayfanızın dosya ve klasörlerinin bulunacağı dizindir.  Eğer sanal sunucuda birden fazla disk bölümü veya disk bulunuyorsa websayfanızı Windows kurulu olduğu dizinde (C:) değil farklı bir disk bölümünde de talebiniz halinde kullanabilirsiniz.

Host Name : Bu kısma websitenizin adını yazınız  (Örn www.dorukcloud.com.tr)

Websitenizi eklediğinizde işlemi tamamlamak için "OK" a tıklayınız.  IIS üzerinde yeni eklenen website adınızı bulun ve Sağ click " Edit Bindings "e tıklayınız.

İlgili ekran görüntüsünde görüldüğü üzere website adınız yalnızca " www " için ekli görülmektedir. Add 'ye tıklayarak yeni bir kayıt ekleyiniz.

Hostname : alanına websayfanıza www kullanılmadan girilebilmesi için domain adınızı tanımlamanızı öneririz. 

Bu işlemler sonrasında ilgili websayfası için DNS kaydı oluşturmanız gerekmektedir. DNS servisinizi talebiniz halinde Windows Server üzerinde oluşturabileceğiniz gibi talep ederseniz farklı bir sunucu üzerinde de kullanabilirsiniz.

(10 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil