Bilgi Bankası: Linux
SSH Erişimi için RULE Ekleme
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 06 February 2015 10:57 AM

SSH Erişimi için RULE Ekleme

SSH nedir ?

SSH(Secure Shell/Güvenli Kabuk) ağ üzerinden başka bilgisayarlara erişim sağlamak, uzak bir bilgisayarda komutlar çalıştırmak ve bir bilgisayardan diğerine dosya transferi amaçlı geliştirilmiş bir protokoldür. Güvensiz kanallar(internet vs) üzerinden güvenli haberleşme olanağı sağlar. SSH erişimi varsayılan olarak TCP 22 portundan çalışmaktadır.Talebiniz halinde ilgili portu değiştirebilir veya bu porta belirteceğiniz özel IP adreslerinin erişmesini sağlayabilirsiniz. SSH hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/SSH

Azure Pack platformunda oluşturulan Linux sanal sunucularınıza SSH erişimi için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/208/44/linux-sunucuya-ssh-eriimi

 Windows Azure Pack platformu üzerinde tarafınıza sağlanan External (Public) IP adresine gelen SSH isteklerin ilgili sanal sunuculara yönlendirilmesi için NAT Rule eklenmelidir. Bu işlem aşağıdaki adımlarla yapılabilmektedir.

https://cp.dorukcloud.com/single.html adresinden Kullanıcı Adı ve Parola'nızla DorukCloud Paneline erişim sağlayınız.

AZURE PACK SERVICES, menüsüne tıklayarak satın alınan ürünlerinizin yönetim paneline erişebilirsiniz.

Windows Azure Pack Subscriptions altında hesabınızda bulunan Azure paketlerini görebilir ve yönetebilirsiniz.

Windows Azure Pack Subscriptions altındaki pakete tıklandığında https://h.dorukcloud.com adresindeki Service Management Portal sayfasına yönlendirileceksiniz.

 

virtual networks, menüsünden oluşturduğunuz sanal network ismine tıklayarak "RULES" sekmesinden kural ekleyebilirsiniz.

virtual networks, konfigure edildiğinden Azure Packürünü için External (Public) IP adresinin Service Management Portal üzerinden görüntülenebilmektedir.

Aşağıdaki adımlarla virtual networks konfigure edilebilmektedir.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/197/42/virtual-networks-ekleme

 

ADD RULE, menüsüne tıklayarak External (Public) IP adresinize gelen isteleri Private (özel) IP adresine sahip sanal sunuculara yönlendirebilirsiniz.

 

İlgili alana sanal sunucunuzda çalıştırdığınız servisler için Rule ekleyebilirsiniz. Sunucunuzda kurulu her servis farklı bir port kullanmaktadır ( Örn WEB, SMTP, RDP, SSH, mySQL, MS SQL , PostgreSQL,  DNS, FTP, Plesk, cPanel vb. )

Buna göre sunucunuzun External IP adresine ilgili port'tan gelecek isteklerin servisin kurulu olduğu sanal sunucuya ve port'a yönlendirilmesi gerekmektedir. Azure Pack platformunda RULE eklenmesi de bununla ilgilidir.  

Aşağıdaki adreste bilinen bazı servislere yönelik varsayılan port numarası ve servis ismi listelenmiştir. Sanal sunucunuzda kurulması muhtemel servisleri ve portları listeden inceleyerek ihtiyaç halinde RULE ekleyebilirsiniz. 

http://tr.wikipedia.org/wiki/TCP_ve_UDP_port_numaralar%C4%B1_listesi

Eğer aynı servisi farklı sanal sunucularda çalıştırıyorsanız örneğin 2 ayrı Linux Centos / Ubuntu vb. sanal sunucunuz olması halinde SSH için TCP 22 portu farklı sanal sunucularda ayrı portlarda çalıştırılmalıdır.   

Bu işlem sonrasında SSH erişimi aşağıdaki adımlarla sağlanabilir.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/208/44/linux-sunucuya-ssh-eriimi

SSH erişimi sağlandığında " netstst -punta "  komutu ile TCP ve UDP bağlantıları görüntüleyebilirsiniz.

netstat çıktısındaki Proto, State, Foreign Address, Local Address, PID ve Program Name vb. alanların açıklamalarını inceleyebilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/225/43/network-istatistikleri-gorntleme-netstat

(0 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.