Bilgi Bankası: Windows
PHP + MySQL + WordPress Kurulumu (Windows Server 2012)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 17 February 2015 11:58 AM

PHP Nedir?
PHP (açılımı PHP: Hypertext Preprocessor) geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle aslen kişisel ana sayfa için yaratılmış, sunucu taraflı (server-side), genel amaçlı, HTML içerisine gömülebilen (html-embed) betik (script) ve programlama dilidir. PHP özgür bir yazılım olup PHP Lisansı ile dağıtılmaktadır. PHP tüm web sunuculara ve hemen hemen tüm işletim sistemi ve platforma ücretsiz olarak yüklenebilir. PHP hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresleri inceleyebilirsiniz.

http://php.net/manual/tr/intro-whatis.php
http://php.net/manual/tr/intro-whatcando.php
http://php.net/manual/tr/faq.general.php
http://tr.wikipedia.org/wiki/PHP

MySQL Nedir?
MySQL, altı milyondan fazla sistemde yüklü bulunan çoklu iş parçacıklı (multi-threaded), çok kullanıcılı (multi-user), hızlı ve sağlam (robust) bir veritabanı yönetim sistemidir. UNIX, OS/2 ve Windows platformları için ücretsiz dağıtılmakla birlikte ticari lisans kullanmak isteyenler için de ücretli bir lisans seçeneği de mevcuttur. Linux altında daha hızlı bir performans sergilemektedir. Kaynak kodu açık olan MySQL'in pek çok platform için çalıştırılabilir. MySQL dünyada en çok kullanılan açık kaynak kodlu bir veri tabanı yazılım sistemidir. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/MySQL

WordPress Nedir?
WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biridir, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. WordPress kullanarak kısa süre içinde kendi sunucunuza kurulum yapabilir, sitenizi yayınlayabilir ve sitenize içerik eklemeye yani bloglamaya başlayabilirsiniz.

WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı kabul edilir. Wordpress bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)'dir. Bu niteliği ile sadece makale yazma ve düzenleme veya blog sistemi olarak değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platform olduğu anlamına gelmektedir. Google tarafından çok hızlı indexlenir ve sayfa açılışları hızlıdır.

Web Platform Installer Nedir?
Microsoft, tarafından geliştirilen Web Platform Installer Windows ortamında hem ASP/ASP.NET hem de PHP geliştiricileri için ilgili yazılımın gereksinim duyduğu gerekli bileşenlerin işletim sistemine tek bir arayüz üzerinden merkezi olarak kurulmasını sağlayan paket yöneticisidir. Web Platform Installer, XP sonrasında gelen tüm Windows işletim sistemlerine kurulabilmektedir.

Web Platform Installer uygulaması üzerinde ihtiyaç duyulan bileşenin ismiyle arama yapılabildiği gibi Server, Frameworks, Database, Tools, Windows Azure gibi kategorilerde bulunan uygulama listesi görülerek ihtiyaç duyulan bileşenin kurulumu yapılabilmektedir.

Web Platform Installer'de Applications menüsünden Windows platformlara kurulabilen blog, CMS, Forum, Wiki, eCommerce gibi içerik sistemleri de grafik arayüzden uygulama ve sistem gereksinimlerini tek tıkla kurabilirsiniz.

# Kurulum

Bu yazıda Azure Pack platformu üzerinde oluşturulan Windows Server 2012 R2 sunucuda PHPMySQL ve Wordpress kurulumu, Web Platform Installer kullanılarak yapılacaktır. Benzer şekilde Web Platform Installer üzerindeki diğer içerik sistemleri de kurabilirsiniz.

Windows Sunucular üzerinde PHP programlama dili kullanabilmek için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Talebiniz halinde Windows sunucular üzerine ApacheXAMPP gibi uygulama sunucuları kurabilir, talep ederseniz IIS Web Server üzerinde PHP, kullanabilirsiniz.

PHP kurulumu IIS üzerinde manuel yapılabildiği gibi, "Web Platform Installer" üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

Windows sanal sunucunuza RDP (Uzak Masaüstü) Erişimi sağlayınız ve aşağıdaki adresten Web Platform Installer 'i indirebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/web/downloads/platform.aspx

İndirilen dosyayı administrator olarak çalıştırınız.

Web Platform Installer açıldığında sağ alandaki " Arama " penceresinden Wordpress, phpBB, BlogEngine, Drupal vb. kurmak istediğiniz uygulamayı aratabileceğiniz gibi Applications 'menüsüne tıklayarak listede var olan uygulamaları görüntüleyerek de seçebilirsiniz.

Bu yazıda Windows Server 2012 üzerinde PHP 5.4 , MySQL ve Wordpress kurulumu anlatılmaktadır. Benzer şekilde diğer içerik sistemlerini veya bileşenleri kurabilirsiniz.

Web Platform Installer açıldığında sağ alandaki " Arama " penceresinden "Wordpress" aratıyoruz. Eklemek için " Add "e tıklayınız.

Wordpress'in karşısındaki alanda kuruluma eklemek için " Add "e tıklayınız. Kurulum için " Install "e tıklayınız.

MySQL Veritabanı kuruluysa paket yükleme sırasında yeni bir veritabanı mı oluşturulacağını yoksa mevcut olan bir veritabanının mı kullanılacağı seçilebilir. Tarafımızdan yapılan kurulum hiçbir kurulum bulunmayan temiz bir Windows Server üzerindedir. Bu nedenle MySQL (Not Installed) görülmektedir.

İlgili alanda MySQL veritabanının root kullanıcısı için Şifre tanımlayınız.

Kuruluma devam edildiğinde Wordpress ve Windows için MySQL 5.1 sürümünün kurulduğu görülmektedir. Dolayısıyla yalnızca Wordpress değil, kurulum sırasında gerekli bileşenlerin de kurulduğu görebilmekteyiz.  I Accept 'e tıklayarak işlemi kabul ediniz.

Download progress barı üzerinde indirilen pakerleri ve kurulumun ne kadar kaldıdığını takip edebilirsiniz.

Wordpress kurulumu IIS Web Server üzerinde bulunan mevcut websayfasına yapılabilir veya kurulum sırasında "Yeni Websayfası" eklenebilir.

Yeni websayfası eklemek için New Web Site 'e tıklanabilir. Tarafımızdan yapılan kurulumda yeni websayfası oluşturulacaktır.

İlgili alanlara domain adınızı ve websayfanızın dosyalarının bulunduğu dizini (Physical path) seçilmelidir. Continue 'e tıklayınız.

İlgili alanda eğer Wordpress uygulamanız için ekstra güvenlik uygulamak isterseniz aşağıdaki adresten Wordpress uygulamanıza şifre üretebilirsiniz.

Buradaki AUTH_KEY , SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY gibi alanlar WordPress yazılımınız için güvenlik anahtarları oluşturarak, ziyaretçilerinizin bilgisayarında depolanan cookies (çerez) dosyalarının eşsiz bir anahtar ile şifrelenmesini sağlar.

https://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt/

Eğer bu özelliği kullanmak istemiyorsanız ilgili alanları boş bırakabilirsiniz. Bu alan zorunlu değildir ancak güvenlik gerekçesiyle önerilmektedir.

FINISH aşamasında kurulumu tamamlanan bileşenleri listelemektedir. Bunun haricinde MySQL veritabanı bilgileri de aynı ekranda verilmektedir. 

Pencereyi aşağıya indirerek MySQL veritabanı bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Password Settings menüsü altında MySQL veritabanı bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.  Kurulum tamamlandığında FINISH 'e tıklayınız.

Wordpress kurulum dili , kullanıcı adı ve MySQL tablolarınızın oluşması için web tarayıcısına kurulum yapılan domain adınızı yazınız.

Bu işlem öncesinde domain adınızın DNS adreslerinin Azure Pack platformundaki External IP adresine yönlendiğinden emin olunuz. External IP adresinizi aşağıdaki adımlarla görüntüleyebilirsiniz.

https://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/209/42/external-ip-adresini-nasl-orenebilirim

Wordpress blogu için site ismi, yönetici kullanıcı adı / parola ve e-posta adresinizi tanımlayınız.

Wordpress kullanıcı hesabınız ve gerekli MySQL tabloları oluştu. Artık Wordpress blogunuzu kullanabilirsiniz. 

Veritabanı bağlantı hatası gibi bir uyarı alınması durumunda Web Platform Installer 'da  " FINISH " aşamasında görüntülenen MySQL kullanıcı bilgilerinizin " wp-config.php " dosyası ile aynı olduğundan emin olunuz.

Web Platform Installer'de FINISH aşamasından sonra PHP uygulamalarımız IIS web sunucusu üzerinden çalıştırabilir hale gelmiş olacaktır.

Her ne kadar otomatik olarak kurulum yapılsa da IIS Web Server üzerindeki “ Handler Mapping ” menüsünden PHP Handler Mapping eşleşmesi kontrol edilmelidir. Gerekli eşleşme yapılmışsa IIS Web Server artık PHP taleplerini karşılayabilecektir.

CTRL + ESC tuşlayarak veya Windows tuşuna tıklayarak Başlat menüsü ekranını açabilirsiniz.

http://support.microsoft.com/kb/126449/tr

Başlat Menüsünden " IIS " aratınız.

Sırasıyla "Web Server adınıza" ve  “ Handler Mapping ” e tıklayınız.

Enable durumda olan " Handler " içerisinde " PHP54_via_FastCGI " vb bir satır bulunuyor mu kontrol ediniz. Eğer varsa sağ click " Edit "e tıklayınız.

Bu kuruluma alternatif olarak PHP kurulumunun manuel olarak yapılması halinde de Handler Mapping benzer şekilde yapılandırılmalıdır. Örnek konfigurasyon aşağıdaki gibidir.

http://php.net/manual/tr/install.windows.iis7.php

(12 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil