Bilgi Bankası: Linux
VestaCP Kurulumu (VestaCP 0.9.8 & Ubuntu 14.04)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 10 March 2015 03:41 PM

VestaCP Nedir?
VestaCP, Azure Pack platformu üzerinde oluşturduğunuz Linux Centos 6, Ubuntu 14.04 sanal sunucular üzerinde çalışan ücretsiz bir Hosting Panel yazılımıdır. Vesta kontrol panel üzerinde Apache ve Nginx Server, MySQL, Exim, vsftpd, SSL ve SNI desteği, Konfigurasyon teması, DKIM, Yedekleme, Servis Monitör, SpamAssassin (AntiSPAM), ClamAV (Antivirus) vb. birçok özelliği desteklemektedir.

Nginx Nedir?
Nginx, özgür, açık kaynaklı, yüksek performanslı bir HTTP sunucusu, reverse proxy ve IMAP/POP3 proxy sunucusudur.

Apache Nedir?
Unix, GNU, FreeBSD, Linux, Solaris, Novell NetWare, Mac OS X, Microsoft Windows, OS/2, TPF, ve eComStation işletim sistemleri üzerinde çalışabilen ve dünya üzerinde çok kullanılan web sunucularından biridir. Apache web server ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki adresten erişebilirsiniz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/212/44/apache-kurulumu

BIND Nedir?
BIND bir DNS sunucusu yani unix ve linux sistemler üzerinde dns servis hizmetini veren popüler bir daemondur.

Exim Nedir?
Exim, Linux ve Unix bilgisayar işletim sistemlerinde bir açık kaynaklı (İngilizce: Mail Transfer Agent; kısaca MTA) e-posta aktarma (ileti) sunucudur. Debian tabanlı işletim sistemlerinde varsayılan olarak Exim mail sunucusu kurulu gelmektedir.

Dovecot Nedir?
Dovecot ağ kullanıcılarının maillerini almalarını ve mail göndermelerini pop3 veya imap protokolü kullanarak sağlayan yazılımdır. Güvenlikle ilgili sorunları olmadığından ve pek çok Linux yazılımı ile kolay uyarlanabildiğinden tercih edilebilir.

ClamAV Nedir?
ClamAV, Genel Kamu Lisansı ile lisanslanmış çoklu platform destekli bir antivirüs yazılımıdır. Otomatik virüs veritabanı güncelleme özelliğine sahiptir. Daha çok Unix temelli sistemler için tasarlanmaya başlanmış olmakla birlikteWindows, Mac OS X ortamlarında da kullanılabilmektedir.  ClamAV birçok posta sunucusuyla bütünleşik çalışabilme özelliğine sahiptir. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresi incelemenizi öneririz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/255/44/clamav-antivirs-kurulumu-clamav--centos-6

SpamAssassin Nedir?
SpamAssassin,e-posta başlıklarının içeriğine ve body kısmına göre spam mesajları tanımlamak için çalışan otomatik bir e-posta filtreleme sistemidir.
Bu uygulama sayesinde spam olarak işaretlenmiş mesajları otomatik olarak silebilir bir email adresini veya domaini blacklist/whitelist olarak ekleyebilirsiniz.

MySQL Nedir?
MySQL dünyada en çok kullanılan açık kaynak kodlu bir veri tabanı yazılım sistemidir. mySQL Linux, Unix, Windows ve OS/2 işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. mySQL ile ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/211/44/ubuntu-server-zerinde-lamp-kurulumu

vsftpd Nedir?
vsftpd, Linux, ?BSD, Solaris, HP-UX ve IRIX gibi UNIX ve benzeri işletim sistemlerinde çalışan bir FTP sunucusudur. vsftpd ile ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/213/44/ftp-server-kurulumu-vsftpd--centos

Catch All Nedir ?
Catch-All desteği olmayan bir email hesabınıza gönderilen bir iletinin gönderen hesaba geri dönmesi yerine, sizin belirleyeceğiniz bir hesabınız tarafından otomatik olarak kabul edilmesidir.  Bu sayede alan adınızın başına ne yazılırsa yazılsın, eğer öyle bir email hesabınız yok ise ileti sizin belirlediğiniz email hesabınıza gelir.

DKIM Nedir?
DKIM (Domain Keys Identified Mail) — alan adına bağlı dijital imza kullanılarak, e-posta göndereninin sahte olmadığını gösteren teknolojidir. İmzanın varlığı, e-postanın belirtilen adresten gönderildiğinin göstergesidir.
Dijital imza sayesinde e-postanın gerçekliğinden emin olursunuz ve spame karşı önlem almış olursunuz. E-postalar, dijital imzayı, gönderenin e-posta sunucusundan alır. Gönderen kişi, e-posta sunucusunun yöneticisi değilse kendisi dijital imzayı ekleyemez.
DKIM teknolojilerinin kullanımı, e-posta sunucularında belli değişiklikleri gerektirir. Dijital imzanın doğru görüntülenmesi için hem gönderen hem alıcı tarafından DKIM teknolojinin desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresleri incelemenizi öneririz.

https://support.google.com/a/answer/174124?hl=tr

https://yardim.yandex.com.tr/kurum/additional/dkim.xml

Exim Nedir?
Exim, Linux ve Unix bilgisayar işletim sistemlerinde bir açık kaynaklı (İngilizce: Mail Transfer Agent; kısaca MTA) e-posta aktarma (ileti) sunucudur. Debian tabanlı işletim sistemlerinde varsayılan olarak Exim mail sunucusu kurulu gelmektedir.

Fail2ban Nedir?
Fail2ban, sunucunuzdaki log dosyalarını takip ederek çok sayıda hatalı login yapılmaya çalışılan servis için (bir veya birden fazla servis için tanımlama yapılabilir) , fail2ban konfigurasyon yapılandırmasında belirlediğiniz kadar login denemesine izin verir , bu limit aşımı olduğunda Linux sunuculardaki iptables firewall'i kullanarak illegal işlem yapmaya çalışan IP adresi veya adresleri için iptables üzerinde otomatik kural oluşturur. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/256/44/fail2ban-kurulumu-fail2ban--ubuntu-1404

Bu yazıda Linux Ubunu 14.04 Server üzerinde VestaCP 0.9.8 kurulumu anlatılmaktadır.  Aşağıdaki adımlarla VestaCP kurulumu için sunucunuz SSH erişimi sağlayabilirsiniz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/208/44/linux-sunucuya-ssh-eriimi

Kurulum öncesinde aşağıdaki adımlarla TCP 8083, TCP 443 gibi port'lara NAT RULE eklemenizi öneririz. Kurulum sonrasında dışarıdan erişim sağlanmasını istediğiniz servislere (WEB, MySQL, FTP, Mail vb.) ekstra NAT RULE eklemeniz gerekmektedir.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/199/42/nat-rules-ekleme

Aşağıdaki adımlarla Windows Azure Pack üzerindeki External IP adresinizi görüntüleyebilirsiniz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/209/42/external-ip-adresini-nasl-orenebilirim

# VestaCP Kurulumu
curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh
chmod +x vst-install.sh
./vst-install.sh 

Do you want to proceed? [y/n]): Y   tuşlayınız
Please enter valid email address: mailAdesiniz@domainadı.com.tr
Please enter hostname [server.domainadınız.com.tr]: enter'e tuşlayınız

Kurulum bu bilgiler doğrultusunda birkaç dakika sürecektir.  Kurulum sonlandığında komut satırında aşağıdaki gibi VestaCP Kontrol  panel bilgileriniz görüntülenecektir. Web üzerinden erişim için TCP 8083 Port 'una NAT Rule yazıldığından emin olunuz.

Komut satırında iletilen bilgilerle web tarayıcınız üzerinden erişim sağlayarak VestaCP web arayüzü üzerinden yeni websayfası ekleyebilir ve yönetim işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

https://external_ip_adresiniz:8083 adresinden VestaCP Paneline erişim sağlayabilirsiniz.  Sisteme erişim sağladığınızda User, WEB, DNS, MAIL, DB, CRON , BACKUP gibi menülerden işlem yapabilir,  Packages, IP , Graphs , Statistics, Log , Services, Firewall , Updates gibi kategorilerden sunucunuzu yönetebilirsiniz.

# Website Ekleme  
VestaCP üzerinden website eklemek için " WEB " menüsüne tıklayınız.

Açılan sayfada domain adınız için sağ alandaki alandan ilgili bağlantılara tıklayarak mevcut websayfasını yönetebilirsiniz.  Edit (Düzenle) , Suspend (Durdur) , Delete (Sil)  

Yeni websitesi eklemek için Add Web Domain 'e tıklayınız. 

Domain alanına websayfanızın adını yazınız.  İlgili alandan aktif olmasını talep ettiğiniz servisleri ( DNS, Mail vb.) seçebilir , ek özellikler için " Advanced options "a tıklayabilirsiniz.

Advanced options  alanında domain adınız için alias ( takma ad ) ekleyebilir, NGINX Proxy için uzaktıları seçebilir, alan adınız için SSL desteği aktif edebilir veya CSR oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde Web Statistics menüsünden webalizer & awstats gibi istatistik uygulamalarını kullanabilir, FTP kullanıcı hesapları oluşturabilirsiniz.

# DNS Yönetimi
VestaCP Panel üzerindeki DNS menüsüne tıklayarak alan adınız ile ilgili yeni DNS kaydı ekleyebilir ( add reord ) , mevcut kayıtları değiştirebilir ( Edit ) ya da kayıtları silebilirsiniz ( delete )

# Mail Yönetimi
VestaCP Panel üzerindeki MAIL menüsüne tıklayarak alan adınız ile ilgili yeni MAIL servisi için yeni domain ekleyebilir ( Add Mail Domain ) , yeni mail hesabı ekleyebilir ( add account ), webmail adresine erişim sağlayabilir ( open webmail ) , domain adınız için e-posta servisini düzenleyebilir ( edit ) , domain adınız mail sevisini durdurabilir ( suspend ) veya domain adınız için mail servisini tamamen silebilirsiniz ( delete )

Açılan sayfada domain adınızı,  antispam (SpamAssassin) , antivirüs (ClamAV) ve DKIM desteğini etkinleştirebilir veya ihtiyaç halinde pasif duruma getirebilirsiniz.  

# DB ( Database ) Yönetimi
VestaCP Panel üzerindeki DB menüsüne tıklayarak alan adınız ile ilgili yeni database ekleyebilir , phpmyadmin paneline erişim sağlayabilir ( open phpMyadmin ) , domain adınız için veritabanı hizmetini durdurabilir ( suspend ) veya silebilirsiniz (delete) Alan adınız için yeni veritabanı eklemek için "Add Database"  menüsüne tıklayınız.

VestaCP Paneline erişim sağladığınız kullanıcı adını ( admin vb. ) veritabanı adınıza ön ek ( prefix ) yaparak ve ilgili alanları doldurarak veritabanı ekleyebilirsiniz.

 

# Zamanlanmış Görev Ekleme
VestaCP Panel üzerindeki CRON menüsünden sunucunuz için sunucunuzda periyodik olarak yapılmasını istediğiniz işlemler için zamanlanmış görev ekleyebilirsiniz. Ekli görevleri düzenlemek için (Edit) , görevi devre dışı bırakmak için (suspend) , görevi kalıcı olarak silmek için (delete)'e tıklayınız.  Yeni görev eklemek için " Add Cron Job "a tıklayabilirsiniz.

Zamanlanmış Görev Ekleme için Command 'a çalıştırmak istediğiniz komut dosyasını yazarak Add 'e tıklayınız.

# Yedekleme ve Geri Yükleme (Backup & Restore)
VestaCP Panel üzerindeki BACKUP menüsünden sunucunuz için sunucunuzda Create Backup'a tıklayarak yeni backup oluşturabilir veya oluşturmuş olduğunuz bir yedek bulunuyorsa geri yüklemek gerektiğinde "  configure restore settings " e tıklayarak belirli bir servis için veya tüm servisler için yedeklerin geri yüklemesi yapılabilir.

Paket Yönetimi
VestaCP Panel üzerindeki Packages kategorisine tıklayarak hosting servisi için belirli bir kaynağa sahip (e-posta, veritabanı sayısı, SSH erişimi vb.) paketler oluşturabilir veya mevut paketleri düzenleyebilir (edit) ya da herhangi bir paketi kaldırabilirsiniz (delete)

# Grafikler
VestaCP Panel üzerindeki Graphs kategorisine tıklayarak hosting servisi için belirli sunucu kaynağınının veya servisin (CPU, RAM, Bandwidth, Apache, Nginx, Exim, MySQL, FTP, SSH vb. ) kullanım değerlerini grafik arayüzle görüntüleyebilirsiniz. Dolayısyla komut satırında yeterli bilgiye sahip olunmasa dahi sunucunuz ile ilgili bilgileri grafik arayüzden erişebilirsiniz.

# Sunucu yük durumu ( Load avarage )

# RAM ( Memory ) ve Bant Genişliği (Bandwidth) Kullanımı

# Apache ve Nginx Kullanımı

# Exim ve MySQL Kullanımı

# FTP ve SSH Kullanımı

# Services (Servis)
VestaCP Panel üzerindeki Services kategorisine tıklayarak hosting servisi için servisin (Apache, Nginx, Exim, MySQL, FTP, SSH, Bind, Dovecot, ClamAV vb. ) RAM ve CPU kullanımı görüntüleyebilir veya ilgili servisi yeniden durdurup & başlatabilirsiniz.

# Firewall (Güvenlik Duvarı)
VestaCP Panel üzerindeki Services kategorisine tıklayarak hosting servisi için servisin (Apache, Nginx, Exim, MySQL, FTP, SSH, Bind, Dovecot, ClamAV vb. ) firewall üzerinde kural oluşturabilir, mevcut kuralları düzenleyebilir, silebilir veya durdurabilirsiniz.


VestaCP ile ilgili diğer dökümantasyonlar için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

http://vestacp.com/docs/

https://vestacp.com/docs/#config-log-location-debian-ubuntu

(9 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.