Bilgi Bankası: Linux
MongoDB Kurulumu (MongoDB & Centos 6)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 10 March 2015 11:01 PM

MongoDB Nedir?
MongoDB (“humongous”); ölçeklenebilir, doküman tabanlı (Document oriented), C++ ile geliştirilmiş açık kaynak, NoSQL veritabanı uygulamasıdır. MongoDB, özellikle hız gerektiren ve geleneksel ilişkisel veritabanlarının (RDBMS) hantal ve yavaş kaldığı yapılarda kullanılmaktadır. C, C# .NET, C++ Erlang, Java, JavaScript, Ruby, Perl, Pyton, Node.JS dillerinde MongoDB çalışabilmektedir. MongoDB 'de veriler JSON formatında saklanmaktadır. MongoDB Linux, Windows, MacOS ve Solaris işletim sistemlerinde çalıştırılabilmektedir. MongoDB hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresi incelemenizi öneririz.
http://tr.wikipedia.org/wiki/MongoDB

http://docs.mongodb.org/manual/

JSON Nedir?
JSON (JavaScript Object Notation) hafif bir veri değişim formatıdır. İnsanların okuyup yazabilmesi kolaydır. Makinaların tarayıp, yaratabilmesi kolaydır. JavaScript Programlama Dili, versiyonunun alt kümesi üzerine kurulmuştur. JSON, tamamen programlama dillerinden bağımsız, ancak C türevi dillere (C, C++, C#, Java, JavaScript, Perl, Python ve daha pek çoğu), yazılış bakımından çok benzeyen bir veri tanımlama formatıdır. JSON hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresi incelemenizi öneririz.
http://www.json.org/json-tr.html

NoSQL Nedir?
NoSQL, klasik ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerinden bir şekilde farklı olan veritabanı yönetim sistemleri için kullanılan bir kavramdır. İlişkisel veritabanlarına örnek olarak MySQL, Microsoft SQL Server, Oracle, PostgreSQL, IBM DB2 vb. veritabanları RDBMS yani ilişkisel veritabanlarına örnektir.

NoSQL veritabanları veriyi saklama metodlarından dolayı “çok büyük” veriyi, ilişkisel olarak saklama ihtiyacının olmadığı, bu veriyi daha hızlı getirmek ön koşulu üzerine tasarlanmışlardır. Yani geleneksel veritabanlarındaki gibi birbiri ile ilişkili tablolar arasındaki verileri bulup, filtreleyip, işleyip getirmek gibi ihtiyaçlara burada cevap bulmak zordur. İlişkisel Model, veriyi alır birbiri ile ilişkili tablolarda kolon/satır şeklinde saklar. Örneğin “Document Store” modelini kullanan bir NoSQL veritabanı, JSON formatında gelen verilerin her bir kümesini ayrı bir veritabanı nesnesi gibi saklar. Veri güvenliği konusunda da RDBMS’ler kadar gelişmiş özelliklere henüz sahip değildir ancak yüksek erişilebilirlik, okuma ve yazma performansları olarak olarak RDBMS veritabanlarından daha hızlı bir yapıdadır.

Bu nedenle bankacılık gibi işlemlerde veri güvenliğinin birinci öncelikli olduğu uygulamalarda değil, kontrolsüz büyümenin yaşandığı ve hızın birinci öncelikli olduğu Twitter, Facebook, Adobe, eBay gibi firmalar tarafından kullanılmaktadır. HBase, BigTable, Druid, Hypertable, KAI, KDI, OpenNeptune, Qbase, Objectivity/DB, Perst, Shoal, ZopeDB, Apache Cassandra, MongoDB, OrientDB, Redis , NoSQL veritabanlarına örnek olarak gösterilebilir. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki adresi incelemenizi öneririz. 
http://tr.wikipedia.org/wiki/NoSQL_(kavram)

Bu yazıda Linux Centos 6 sunucular üzerinde MongoDB kurulumu anlatılmaktadır.

# Kurulum öncesinde MongoDB repo'nu herhangi bir metin editörü kullanarak sunucunuza ekleyebilirsiniz.

vim /etc/yum.repos.d/mongodb.repo

[mongodb]
name=MongoDB Repository
baseurl=http://downloads-distro.mongodb.org/repo/redhat/os/x86_64/
gpgcheck=0
enabled=1

# MongoDB Kurulumu

yum install mongo-10gen mongo-10gen-server -y

# MongoDB Servisini Başlat

service mongod start

# Özet Listesi ve Durum İstatistikleri
mongostat

#MongoDB Komut Satırına Giriş
mongo

# MongoDB 'nin boot sonrasında Aktif olması için
chkconfig mongod on

# MongoDB Versiyon Kontrolü
mongo --version

http://docs.mongodb.org/manual/tutorial/install-mongodb-on-red-hat/

(0 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.