Bilgi Bankası: Linux
phpMyAdmin Kurulumu
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 16 March 2015 12:27 PM

phpMyAdmin Nedir?
phpMyAdmin, internet üzerinden MySQL veritabanlarınızı yönetebileceğiniz PHP ile yazılmış açık kaynak kodlu (open source) bir araçtır.phpMyAdmin ile veritabanı oluşturma ve silme, tablo ekleme/değiştirme/silme, alan ekleme/değiştirme/silme, SQL sorguları çalıştırma, kullanıcıları, yetkileri ve alan anahtarlarını yönetme gibi işlevleri yapabilen ücretsiz bir yazılımdır. Aşağıdaki adresten phpMyAdmin ile ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/PhpMyAdmin

Bu yazıda Linux CentOS 6 sunucu üzerinde phpMyAdmin kurulumu anlatılmaktadır. Kurulum öncesinde sunucunuzdaki mevcut paketlerin güncel olup olmadığını kontrol ediniz ve eğer güncelleme bulunuyorsa bu güncellemeleri yüklemenizi öneririz.

Aşağıdaki adımlarla Linux Sunucunuza SSH erişimi sağlayabilirsiniz.
http://destek.doruk.net.tr/staff/index.php?/Knowledgebase/ViewKnowledgebase/Article/208/44

# Paket Güncelleme
yum update

# EPEL Repo'nun Kurulumu
yum install wget -y
wget http://ftp.linux.org.tr/epel/6/x86_64/epel-release-6-8.noarch.rpm
rpm -ivh epel-release-6-8.noarch.rpm

# phpMyAdmin Kurulumu
yum install phpmyadmin -y

# phpMyAdmin Yapılandırması
phpMyAdmin Paneline belirli bir IP adresinden, networkten veya herhangi bir IP adresinden erişim sağlanılmasını talep edebilirsiniz. Bu tanımlamaları Linux sunucunuza SSH erişimi sağlayarak aşağıdaki oluşturabilirsiniz.

vi /etc/httpd/conf.d/phpMyAdmin.conf

<IfModule !mod_authz_core.c>
# Apache 2.2
Order Deny,Allow
Deny from All
Allow from 127.0.0.1 All veya IP_Adresiniz/32 gibi kullanabilirsiniz.

İlgili alanda eğer birden fazla IP adresi tanımlamak isterseniz art arda yazabilir veya CIDR Netmask kullanabilirsiniz. Eğer sabit bir IP adresiniz bulunmuyorsa güvenlik gerekçesiyle yalnızca o an phpMyAdmin erişimi sağlayacağınız IP adresini tanımlamanızı ve işlemleriniz sona erdiğinde ilgili IP adresini mutlaka phpMyAdmin yapılandırmanızdan kaldırmanızı öneririz. Bu tanımlamalardan sonra web server'ini yeniden başlatınız.

# Setup (Ayarlar) Sayfası Yapılandırması
Güvenlik gerekçesiyle phpMyAdmin Setup sayfasına erişimi belirli bir IP adresinden, networkten erişim sağlanılmasını talep edebilirsiniz. Bu tanımlamaların yapılabildiği setup sayfasına erişimin belirli IP adresinden yapılmasını öneririz. Ek olarak ilgili sayfaya ekstra kullanıcı adı şifre eklemeniz önerilebilir. 

vi /etc/httpd/conf.d/phpMyAdmin.conf

<Directory /usr/share/phpMyAdmin/setup/>
<IfModule mod_authz_core.c>
# Apache 2.4
<RequireAny>
Require ip 127.0.0.1
Require ip ::1
</RequireAny>
</IfModule>
<IfModule !mod_authz_core.c>
# Apache 2.2
Order Deny,Allow
Deny from All
Allow from 127.0.0.1 IP_Adresiniz veya All
Allow from ::1
</IfModule>
</Directory>

Bu düzenlemelerden sonra Web Sunucunucu restart ediniz. External IP adresiniz üzerinden veya tanımladığınız domain adresinden phpMyAdmin paneline erişim sağlayınız. Azure Pack platformu üzerinde oluşturduğunuz sanal sunucular için External IP adresinizi aşağıdaki adımlarla görüntüleyebilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/staff/index.php?/Knowledgebase/ViewKnowledgebase/Article/209/42

http://external_ipniz/phpmyadmin/

İlgili adresten MySQL veritabanı kullanıcı bilgilerinizle erişim sağladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. İlgili ekranı kullanarak MySQL veritabanınızı yönetebilirsiniz.

http://external_ipniz/phpmyadmin/setup/

İlgili alandan phpMyAdmin Panelinizle ilgili zip, gzip, bzip2 vb. sıkıştırılmış formatlarda veritabanı yedekele veya geri yükleme gibi özellikleri aktif edebilir, phpMyAdmin Paneline " HTTPS " erişimi zorlayabilirsiniz. phpMyAdmin oturumu için session 'un aktif kalma süreini düzenleyebilir, MySQL, Suhosin, mcrypt özelliklerin sürüm uyarılarının anasayfada görüntülenmesini sağlayabilir/gizleyebilirsiniz. Bu ve benzeri diğer tüm özellikler için phpMyAdmin panelindeki "Features" tabını incelemenizi öneririz.

SQL sorguları ilke ilgili düzenlemeler yapabilir, SQL için yedek alma ve geri yükleme ile ilgili mevcut ayarları görebilir veya ihtiyacınıza göre değişiklikler yapabilirsiniz.

(0 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.