Bilgi Bankası: Linux
MySQL Yedek Geri Yükleme (phpMyAdmin & MySQL Restore)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 16 March 2015 01:59 PM

phpMyAdmin Nedir?
phpMyAdmin, internet üzerinden MySQL veritabanlarınızı yönetebileceğiniz PHP ile yazılmış açık kaynak kodlu (open source) bir araçtır.phpMyAdmin ile veritabanı oluşturma ve silme, tablo ekleme/değiştirme/silme, alan ekleme/değiştirme/silme, SQL sorguları çalıştırma, kullanıcıları, yetkileri ve alan anahtarlarını yönetme gibi işlevleri yapabilen ücretsiz bir yazılımdır. Aşağıdaki adresten phpMyAdmin ile ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/staff/index.php?/Knowledgebase/ViewKnowledgebase/Article/264/44

Bu yazıda phpMyAdmin kullanılarak MySQL veritabanının mevcut yedeklerinin (MySQL Backup) geri yüklemesi (Restore) anlatılmaktadır. Aşağıdaki adımlarla phpMyAdmin kullanarak yedek alabilirsiniz. 

http://destek.doruk.net.tr/staff/index.php?/Knowledgebase/ViewKnowledgebase/Article/265/44

phpMyAdmin paneline erişim sağlayınız. İlgili alana MySQL veritabanı kullanıcı adı ve Parolası ile erişim sağlayabilirsiniz.
https://external_ip/phpmyadmin/

MySQL veritabanı yedeğinin yüklenmesi için açılan sayfada " Import " menüsüne tıklayınız.

Browse your computer menüsünden " Choose File " ikonuna tıklayarak kişisel bilgisayarınızdaki MySQL veritabanı yedeğini seçebilirsiniz.

Alternatif olarak MySQL sunucunuzdaki yedeğin de phpMyAdmin üzerinden yüklenmesi de mümkündür. Bu işlem için MySQL yedeğiniz "  /var/lib/phpMyAdmin/upload/ " dizinine yüklenmiş olmalıdır.

İlgili alanda PHP yapılandırmasında daha önceden herhangi bir işlem yapılmaması halinde maksimum 2MB ( Max: 2,048KiB ) dosya yüklenebilmektedir. Eğer daha büyük bir MySQL veritabanı yedeği yüklemek istiyorsanız PHP yapılandırmanızda ( php.ini ) post_max_size fonksiyonunu arttırmanızı öneririz.

Eğer post_max_size 'e tanımlı maksimum boyut , upload_max_filesize 'dan fazlaysa bu durumda post_max_size 'a yazılan değerin önemi kalmayacaktır. Dolayısıyla post_max_size boyutunun , upload_max_filesize 'dan küçük olması veya her iki fonksiyonun da arttırılması ( upload_max_filesize ve post_max_size ) gerekmektedir. Elbette arttırılan limitlerde de upload_max_filesize , post_max_size 'dan büyük olmalıdır.

# Mevcut PHP Yapılandırmasında post_max_size ve upload_max_filesize Değerleri Nedir?

cat /etc/php.ini |grep "post_max_size"

ve

cat /etc/php.ini |grep "upload_max_filesize"

# PHP Yapılandırmasında post_max_size ve upload_max_filesize Değerleri Nasıl Değiştirilebilir?
# Herhangi bir metin editörü ile /etc/php.ini dosyasını açınız ve post_max_size, upload_max_filesize yazan satırları güncelleyiniz.

vi /etc/php.ini

ve

# Bu işlemler sonrasında web servisinizi restart ediniz.
/etc/init.d/httpd restart

Web servisinizin restart edilmesi sonrasında Browse your computer karşısındaki alanda yeni dosya yükleme limitini görüntüleyebilirsiniz. ( Max: )

MySQL veritabanının geri yüklenmesi için Import menüsündeki " Browse your computer " karşısındaki Choose File 'e tıklayarak kişisel bilgisayarınızdaki yedeği seçebilir ve yükleyebilirsiniz.

Alternatif olarak MySQL sunucunuzdaki yedeğinizi  " /var/lib/phpMyAdmin/upload/ " dizininde taşıyarak & kopyalayarak yedeklerinizi geri yüklenebilirsiniz.

Select from the web server upload directory /var/lib/phpMyAdmin/upload/: satırından ilgili dizinde bulunan dosyaları listeleyebilir ve geri yüklenmesini talep ettiğiniz dosyayı seçebilirsiniz.

İlgili sayfada " Go " ikonuna tıklayarak geri yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

MySQL geri yükleme işlemine ait özet dosya boyutuna bağlı olarak uzun sürebilir. İşlem sonrasında sonuç ekranda özetlenecektir.

(1 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.