Bilgi Bankası
MS SQL Veritabanı Yedek Alma (MSSQL Backup)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 16 March 2015 06:14 PM

SQL Server Management Studio Nedir?
Management Studio, Microsoft SQL Server'ın tüm bileşenlerine erişmeye, bu bileşenleri yapılandırmaya, yönetmeye ve geliştirmeye yönelik tümleşik bir ortamdır. SQL Server Management Studio, tüm beceri düzeylerindeki geliştiricilerin ve yöneticilerin SQL Server'a erişmesini sağlamak için çok çeşitli grafik araçlarıyla bir dizi zengin komut dosyası düzenleyicisini bir araya getirir. Management Studio, Microsoft üzerinden ücretsiz olarak da indirilebilmektedir ancak DorukNET Azure Pack platformu üzerindeki SQL Server sunucularında kurulu gelmektedir. Bu nedenle oluşturduğunuz sunucularda özellikle Management Studio kurmanız gerekmeyecektir. Management Studio ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/hh213248(v=sql.110).aspx

Bu yazıda Azure Pack platformu üzerinde oluşturulan SQL Server kurulu sunucularda veritabanı yedeğini nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir.

MS SQL Veritabanı Yedek Alma (MSSQL Backup)
MSSQL veritabanı için .bak , .sql ve ".ldf & .mdf" gibi uzantılar için farklı yöntemlerle veritabanı yedekği oluşturabilirsiniz. Microsoft SQL Server 2014 üzerinde Management Studio kullanarak aşağıdaki adımlarla MSSQL veritabanı yedeği alabilirsiniz.

Farklı SQL Server'de alınan yedeklerinizin Azure Pack platformunda oluşturulan SQL Server restore etmek istediğinizde hata alabilirsiniz. DorukNET Azure Pack platfomunda Microsoft SQL Server 2014 sürümü kullanılmaktadır. Bu nedenle farklı bir sunucuda örneğin SQL Server 2008 vb. gibi bir sürüm kullanıyorsanız veritabanı geri yükleme (Restore) işlemi sırasında hata alabilirsiniz. Fakat generate script yöntemi mevcut SQL sunucunuz üzerinden alt SQL sürümlerine uygun yedek alabilirsiniz.

Generate Script, Microsoft SQL veritabanı yedekleme işlemlerinde en sık kullanılan yöntemdir. .sql uzantılı olarak alınan yedek dosyaları herhangi bir metin editörü ile açılarak içerisindeki veriler el yordamıyla değiştirilebilmekte ve düzenlenebilmektedir ancak .bak formatında alınan veritabanı yedeklerinde farklı SQL sürümlerinde restore işleminde hata yaşanabilmektedir. Bu nedenle eğer aynı SQL sürümleri içerisinde backup / restore işlemi uygulanacaksa talebiniz halinde .bak uzantılı yedek alabilirsiniz.

MS SQL Server 2014 Kurulumu ve Yapılandırması için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz. 
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/243/43/mssql-2014-kurulumu

Aşağıdaki adımlarla Azure Pack platformu üzerindeki Windows Sunucunuz RDP (Uzak Masaüstü) Erişimi sağlayabilirsiniz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/215/43/rdp-uzak-masast-balants

# Generate Script Yöntemi ile SQL Yedek Nasıl Alabilirim?
Windows SQL Server sunucunuza RDP erişimi sağlayarak Microsoft SQL Server Management Studio üzerinden aşağıdaki adımlarla veritabanınızı yedekleyebilirsiniz.

İlgili ekrandan Databases 'e tıklayarak işlem yapmak istediğiniz veritabanını seçiniz.

İlgili veritabanı üzerinde sağ click " Task " menüsüne tıklayınız, açılan menüde " Generate Scripts " e tıklayınız.

 Açılan pencereyi " Next " e tıklayarak ilerletebilirsiniz.

 Eğer ilgili veritabanının tamamı yerine, yalnızca belirli bir / birkaç tabloyu yedek almak isterseniz " Select specific database objects " e tıklayıp işlem yapmak istediğiniz tablo veya tabloları seçebilirsiniz.  Tarafımızdan yapılan işlemde veritabanının tümü yedeklenmektedir. Bu nedenle " Script entire database and all database objects " seçeneği işaretli halde " Next " e tıklayınız.

Set Scripting Options sayfasında " Advanced " menüsünden Microsoft SQL yedeklerinizle ilgili gelişmiş ayarları seçebilirsiniz.  

İlgili alanda örneğin " Script for Server Version " satırından özellikle belirli bir SQL Server sürümüne uyumlu yedek alabilirsiniz. Azure Pack platformuda tarafımızdan yapılan yedekleme işlemi Microsoft SQL Server 2014 olmasına rağmen ekran görüntüsünde de SQL Server 2005 ,  SQL Server 2008 , SQL Server 2008 R2 , SQL Server 2012 ve SQL Server 2014 'e uyumlu yedek alınabildiği görülmektedir.

Types of data to script satırından ilgili veritabanına ait data ve schema opsiyonlarını işaretleyiniz. 

Bunun haricinde talebiniz halinde " Script Collation " satırını " True " olarak değiştirip karakter uyumluluğla birlikte veritabanı yedeği alabilirsiniz. İlgili alandaki diğer opsiyonlar hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb895179.aspx#AdvPubOpts

Advanced Scriptings Opsions 'ta kullanmak istediğiniz parametreleri seçerek " OK " a tıklayınız. File Name satırında SQL yedeğinin yüklenmesini talep ettiğiniz dizini seçip kontrol ediniz. Next 'e tıklayarak işlemi devam ettirebilirsiniz.

Summary penceresinde yapılan işlemler hakkında özet bilgi verilmektedir. Bu alanda herhangi bir seçim yapılmayacaktır.  İşlem yapılan database adını ve tablo bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.  Kontrol sonrasında devam etmek için " Next "e tıklayınız.

Açılan sayfada " Finish " e tıklayarak ilgili sayfayı kapatabilir, Save Report'a tıklayarak işlem özetini HTML olarak indirebilirsiniz.

Alternatif olarak aşağıdaki adımlarla .bak uzantılı Microsoft SQL veritabanı yedeği oluşturabilirsiniz. Diğer yöntemde de olduğu gibi Management Studio üzerinden sırasıyla Databases altındaki  , veritabanı adınıza sağ click ,  " Task " menüsünden " Back Up " a tıklayınız.

Açılan sayfada " Backup type " olarak Full seçebilirsiniz. İlgili alandaki " Differential ve Transaction Log " gibi seçenekler Full backup alındıktan sonraki değişen datalar ve log dosyaları içindir.

Destination alanındaki dosya yolu , ilgili veritabanının bak. formatındaki yedek alındığında yükleneceği dizindir. Contents 'e tıklayarak ilgili dosya yolunu değiştirebilirsiniz.

ilgili sayfada " OK " a tıklayarak alınan yedeğin oluşmasını bekleyiniz. Dosya boyutuna göre işleminiz uzun sürebilir. İşlem sonunda ekranda yedek ile ilgili özet verilecektir.

(18 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil