Bilgi Bankası: Linux
Centmin Mod Kurulumu (Centmin Mod & CentOS 6.5)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 23 March 2015 01:50 PM

CentminMod Nedir?
Centmin Mod, CentOS 6.0 ile CentOS 6.6 arasındaki sürümlerde stabil olarak çalışan aşağıdaki uygulamaların otomatik olarak kurulduğu kolay kurulum betiğidir.  Centmin Mod kurulumu sonrasında aşağıdaki uygulamaların kurulumu yapılmakta veya kurulu olan uygulamalar kaldırılmaktadır. Belirtilen uygulamalar tekil olarak ihtiyaca göre kurulup kaldırılabildiği gibi talep etmeniz halinde toplu olarak da kurulabilmektedir.

Nginx Web Server Kurulumu
NSD DNS Server Kurulumu ve Kaldırma
Nginx Upgrade / Downgrade
PHP Upgrade / Downgrade
XCache Kurulum ve Kaldırma
APC Cache Kurulum ve Kaldırma
XCache Kurulumu
APC Cache Kurulumu
Memcached Server Kurulum ve Kaldırma
MariaDB 5.2, 5.5, 10 Kurulum ve güncelleme
Zend OpCache Kurulum ve Kaldırma
ioping.sh Kurulumu
SELinux Pasif Hale Getirme
ImageMagick Kurulum ve Kaldırma
SSHD Değiştirme
Multi-thread compression: pigz,pbzip2,lbzip2,p7zip etc
PHP Suhosin Kurulumu
FFMPEG ve FFMPEG PHP Extension Kurulumu
Nginx & PHP-FPM & Siege Güncelleme

Nginx Nedir?
Nginx, özgür, açık kaynaklı, yüksek performanslı bir HTTP sunucusu, reverse proxy ve IMAP/POP3 proxy sunucusudur.  Detaylı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

http://nginx.org/tr/

Name Server Daemon (NSD) Nedir?
NSD, açık kaynak kodlu, authoritative sorgulara yanıt vere (authoritative-only) BIND DNS tarzındaz zone dosyaları kullanan, kolay konfigure edilebilir bir DNS sunucusudur.

http://www.nlnetlabs.nl/projects/nsd/

XCache Nedir?
XCache, Lighttpd tarafından geliştirilen (Apache & Nginx vs. desteklemektedir) Linux ve Windows platformlarda çalıştırılabilen cache ve eAccelerator, APC, Memcache, redis gibi hızlandırıcıdır.

http://xcache.lighttpd.net/

Alternative PHP Cache (APC) Nedir?
APC, PHP ‘nin PECL (PHP Extension Community Library) kütüphanesi içinde yer alan, Windows ve Linux platformlarda çalışabilen ve PHP ‘ye eklenti olarak kurulabilen XCache, eAccelerator, Memcache, redis gibi bir PHP hızlandırıcısıdır. Detaylı bilgi için aşağıdakidökümantasyonu incelemenizi öneririz.

http://php.net/manual/tr/book.apc.php

Memcached Nedir?
Memcached, PHP session'ı cache alan PHP hızlandırıcıdır. Buradaki cache ram seviyesinde yapılmaktadır. Linux ve Windows platformlarda çalışabilmektedir.  Detaylı bilgi için aşağıdaki adresi incelemenizi öneririz.

http://php.net/manual/tr/intro.memcached.php

MariaDB Nedir?
MariaDB, MySQL Database Server'in kaynak kodundan türemiş, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılarak ücretsiz olarak kullanılabilen, geliştirilmesi ve bakımı topluluk tarafından sürdürülen veritabanı sunucusudur. Detaylı bilgi için aşağıdaki adresi incelemenizi öneririz.

http://destek.doruk.net.tr/staff/index.php?/Knowledgebase/ViewKnowledgebase/Article/252/44

Zend OpCache Nedir?
Zend firması tarafından geliştirilen bir APC, XCache uygulamarı gibi PHP hızlandırıcısıdır. Detaylı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.
http://php.net/manual/en/book.opcache.php

ioping.sh Nedir?
Hard disk'in okuma / yazma sürelerini kontrol eden bir shell script'tir.

SELinux Nedir?
Security-Enhanced Linux (SELinux), Linux'ta ekstra güvenlik sağlamak maksadıyla geliştirilmiş MAC (Mandatory Access Control-Zorunlu Erişim Kontrolü) kullanan bir erişim denetim mekanizmasıdır. Sunucunuzda çalışan bir uygulamanın 3. şahıslar tarafından güvenlik açıklarından faydalanılarak uygulamayı amacı dışında kullanımını engellemeye dayalı talebiniz halinde ekstra kurallar ekleyebileceğiniz bir uygulamadır. Detaylı bilgi için aşağıdaki adresi incelemenizi öneririz. DorukNET Azure Pack platformunda varsayılan olarak SeLinux pasif (disabled) durumdadr.

http://wiki.centos.org/HowTos/SELinux

ImageMagick Nedir?
ImageMagick, sunucu üzerinde resim ve convert işlemleri yapmayı sağlayan Windows ve Linux platformlarda kullanılabilen bir yazılımdır. Detaylı bilgi için aşağıdaki adresi incelemenizi öneririz.

http://php.net/manual/tr/book.imagick.php

SSH nedir?
SSH(Secure Shell/Güvenli Kabuk) ağ üzerinden başka bilgisayarlara erişim sağlamak, uzak bir bilgisayarda komutlar çalıştırmak ve bir bilgisayardan diğerine dosya transferi amaçlı geliştirilmiş bir protokoldür. Güvensiz kanallar(internet vs) üzerinden güvenli haberleşme olanağı sağlar. SSH erişimi varsayılan olarak TCP 22 portundan çalışmaktadır.Talebiniz halinde ilgili portu değiştirebilir veya bu porta belirteceğiniz özel IP adreslerinin erişmesini sağlayabilirsiniz. SSH hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

Linux Sunucuya SSH Erişimi
http://destek.doruk.net.tr/staff/index.php?/Knowledgebase/ViewKnowledgebase/Article/208/44

SSH Erişimi için RULE Ekleme
http://destek.doruk.net.tr/staff/index.php?/Knowledgebase/ViewKnowledgebase/Article/227/44

SSH Port Değiştirme
http://destek.doruk.net.tr/staff/index.php?/Knowledgebase/ViewKnowledgebase/Article/228/44

PHP Suhosin Nedir?
Sunucuda çalıştırılan PHP 'nin güvenliğini ekstra parametrelerle sağlayabileceğiniz belirli işlemler sırasında manuel olarak belirtilen değerleri değiştirebileceğiniz bir PHP eklentisidir.

FFmpeg Nedir?
FFmpeg ses ve video dosyaları için convert (çevirme) ve capture (yakalama) yapabilen Linux, Windows ve MacOS platformlarda çalışabilen bir kütüphanedir.

# Centmin Mod Kurulumu
Azure Pack platformunda oluşturulan sanal sunucularda minimum paket kurulu olduğu için kurulum öncesinde gerekli olan paketleri kurmanızı ve sunucunuzda eğer güncelleme varsa güncellemeleri yüklemenizi öneririz.

# yum -y update

# yum -y install bc wget unzip yum-plugin-fastestmirror

Aşağıdaki adresten Centmin Mod'un güncel sürümünü kontrol ederek sunucunuza indiriniz.
http://centminmod.com/download/

wget http://centminmod.com/download/centmin-v1.2.3-eva2000.07.zip
unzip centmin-v1.2.3-eva2000.07.zip
cd centmin-v1.2.3mod

İlgili klasör içerisinde bulunan " centmin.sh " dosyasına çalıştırma için izin veriniz.
chmod u+x centmin.sh

# Centmin Mod'u çalıştırın.
sh centmin.sh

İlgili ekranda belirtilen 1 ile 22 arasındaki herhangi bir opsiyonu tuşlayarak kurulum ve güncelleme veya uygulama kaldırma işlemlerinizi bu betik üzerinden pratik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama kurulumu sonrasında Azure Pack paneli üzerinden kurulumu yapılan servis için web, SQL, DNS vs. için NAT RULE eklemeyi unutmayınız. Kurulum sonrasında aşağıdaki adımlarla sunucunuzda çalışan servislerin hangi port'u dinlediğini görebilir ve NAT RULE ekleyebilirsiniz.

# Network Istatistikleri Görüntüleme (netstat)
http://destek.doruk.net.tr/staff/index.php?/Knowledgebase/ViewKnowledgebase/Article/226/44

# NAT RULE Eklemek için
http://destek.doruk.net.tr/staff/index.php?/Knowledgebase/ViewKnowledgebase/Article/199/42

(0 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.