Bilgi Bankası: Windows
SmarterMail Server Kurulumu (SmarterMail 13 & Windows 2012)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 31 March 2015 05:52 PM

SmarterMail Kurulumu
SmarterMail, ücretsiz ve ücretli sürümleri bulunan gelişmiş özelliklere sahip , Microsoft Exchange 'a alternatif olan bir mail sunucusudur. Bu mail sunucusunda SpamAssassin, RBL, SPF, DomainKeys, DKIM, ReserveDNS, greylist, ClamAV vb. birçok spam ve antivirüs politikasını kullanabilir, saatlik mail gönderim limiti tanımlayabilir, takvim, dosya, kişi listesi, not, ve görev paylaşımı yapabilir, basit ve kullanışlı arayüzü sayesinde mobil cihazlarda veya web tarayıcılarından mail sisteminizi kolaylıkla yönetebilirsiniz. SmarterMail Server  hakkında daha detaylı bilgi için aşağıda adresten görüntüleyebileceğiniz videoyu izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/HgPui3Nu3ko

Bu yazıda Windows Server 2012 üzerinde SmarterMail Server kurulumu anlatılmaktadır. SmarterMail Server için sistem gereksinimleri aşağıdaki gibidir.

Windows Server 2008 R2 64-bit veya üstü
Microsoft .NET 4.0 Framework
Dedicated bir IP Adresi
Microsoft IIS 7.5 veya üstü
Minimal IIS Settings

Application Development Features
.NET Extensibility
ASP.NET
ISAPI Extensions
ISAPI Filters

Common HTTP Features
Default Documents
Directory Browsing
HTTP Errors
Static Content

Health and Diagnostics
HTTP Logging
Request Monitor

Performance Features
Static Content Compression

Security
Request Filtering

http://help.smartertools.com/SmarterMail/v13/Default.aspx?qq=%2fSmarterMail%2fv13%2fTopics%2fInstallation%2fRequirements.aspx

SmarterMail Server kurulumu öncesinde DorukNET Azure Pack platformu üzerinden temel mail server portlarına ve SmarterMail Server Yönetim Port'una ( TCP 9998 ) NAT RULE tanımlanmalıdır. Aşağıdaki adımlarla NAT RULE eklenebilmektedir

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/199/42/nat-rules-ekleme

SmarterMail Server 'in dinlediği diğer tüm port'lar aşağıdaki gibidir. TCP 9998 haricinde ilgili port'ların da NAT RULE eklenmesi gerekmektedir.

https://portal.smartertools.com/kb/a2838/commonly-used-ports-for-smartermail.aspx

Aşağıdaki adresten SmarterMail 'in son sürümünü veya diğer sürümlerini sunucunuza indirebilirsiniz.

http://www.smartertools.com/smartermail/mail-server-download.aspx

İlgili dosyayı administrator yetkili ile "Run as administrator " a tıklayarak çalıştırınız.

İlgili sayfada SmarterMail Server için yazılım gereksinimlerinin kurulumu için "Install" e tıklayınız.

Next 'e tıklayarak kurulumu ilerletiniz.

Tarafımızdan yapılan kurulumda varsayılan dizinde (Program Files) kurulum gerçekleştirilmektedir. Eğer farklı bir dizine kurulum gerçekleştirmek istiyorsanız Browse'e tıklayarak özel dizini belirtiniz. Kurulum dizini seçildiğinde Next 'e tıklayarak kurulumu devam ettirebilirsiniz.

İlgili sayfada " Begin Setup "a tıklayarak kuruluma devam ediniz.

Eğer lisanslı bir SmarterMail Server kullanıyorsanız ilgili ekrana lisansınızı tanımlayabilirsiniz. Next 'e tıklayarak kurulumu devam ettirebilirsiniz.

İlgili sayfada SmarterMail Server için yönetici hesabı ve parolası oluşturunuz. Bir sonraki aşamaya geçmek için Next'e tıklayınız.

İlgili ekranda hostname adınızı ve DNS sunucu adreslerini tanımlayabilirsiniz. Talebiniz halinde ilgili ekranda 212.58.5.2 & 212.58.6.2 gibi DorukNET sistemlerine ait DNS sunucuları kullanabileceğiniz gibi alternatif olarak Google DNS, OpenDNS vb. DNS sunucuları kullanabilirsiniz. Bir sonraki aşamaya geçmek için Next'e tıklayınız.

İlgili ekranda SmarterMail Server için log ve dataların bulunduğu dizinleri ayrı bölümlere tanımlayabilirsiniz. Tarafımızdan yapılan kurulumda varsayılan dizin kullanılacaktır. Bir sonraki aşamaya geçmek için Next'e tıklayınız.

İlgili ekranda farklı seviyelerdeki antiSPAM profillerini seçebilir veya antiSPAM profini devre dışı bırakabilirsiniz. No Spam checking ( antiSPAM Kontrolü yapılmıyor ), Low ( düşük ), Medium ( Orta ) , High ( Yüksek ) seviyede antiSPAM taraması yapmaktadır. Bir sonraki aşamaya geçmek için Next'e tıklayınız.

İlgili ekranda DoS, SMTP Brute Force (şifre kırmaya çalışma), email harvesting gibi konularda profil seçebilirsiniz. Kurulumu sonlandırmak için Finish 'e tıklayınız.

İlgili adımda " Watch Now " a tıklayarak SmarterMail Server video'ları görüntüleyebilirsiniz.

Kurulum tamamlandığında SmarterMail Server ayarları ve yönetimi için sol menüdeki ikonları kullanabilirsiniz.

Sol alandaki Domains 'e tıklayarak SmarterMail Server 'e yeni domain ekleyebilirsiniz.

Açılan sayfada New 'e tıklayarak Yeni domain ekleyebilirsiniz. 

Açılan sayfada Name alanına domain adınızı tanımlayınız.  Domain Administrator ve Password alanları ilgili domain adı için yönetici hesabıdır. Her alan adı için ayrı bir yönetici tanımlayabileceğiniz gibi aynı yönetici hesabını da kullanabilirsiniz. Yapılan değişiklikleri kaydetmek için " Save "e tıklayınız.

Kurulum sonrasında sunucunuzun External IP adresi üzerinden " 9998 " Port'u üzerinden webmail erişimi sağlayabilirsiniz

http://External_ipniz:9998/

Azure Pack platformu üzerindeki  External IP adresinizi aşağıdaki adımlarla görüntüleyebilirsiniz.

(2 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil