Bilgi Bankası: Windows
WebsitePanel Yönetim İşlemleri (Servis & Hosting)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 01 April 2015 01:59 PM

WebsitePanel Nedir?
Websitepanel, ASP.Net yazılım dili ile Orchardproject tarafından hazırlanmış bir hosting yönetim panelidir. WebsitePanel server üzerinden Web, FTP, MySQL, MSSQL, E-Posta, DNS servislerini yönetebileceğiniz , HyperV ve System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 (SCVMM) yönetimi yapabileceğiniz ücretsiz bir hosting kontrol paneldir. WebsitePanel hakkında ayrıntılı bilgi ve kurulum için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/274/43/websitepanel-kurulumu-standalone-server--windows-server-2012

Bu yazıda WebsitePanel üzerinde Kullanıcı ve Hosting Oluşturma anlatılmaktadır. WebsitePanel üzerindeki işlemleriniz için sunucunuzun External IP adresinden 9001 Port'u ile hosting panelinize erişim sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımlarla Azure Pack üzerindeki External IP adresinizi görüntüleyebilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/209/42/external-ip-adresini-nasl-orenebilirim

http://External_IPniz:9001 adresinden erişim sağlayarakaşağıdaki adımlarla Yeni Kullanıcı ve Hosting ekleyebilirsiniz.

WebsitePanel erişimi sonrasında Anasayfa'daki Create Customer menüsüne tıklayınız.

http://External_IPniz:9001 >> Create Customer >> Create User Account

Yeni Kullanıcı oluşturduğunuz ekranda güvenlik gerekçesiyle Sayı+Harf+Alt Karakter içeren parolalar kullanmanızı öneririz.  Aşağıdaki adresten "Hosting Kullanıcı"larınız için Sayı+Harf+Alt Karakter içeren rastgele parola üretebilirsiniz.

http://www.gokhanacar.net/toolbox/pass.php?password_length=10

Yeni Kullanıcı oluşturma sırasında kullanıcı hesabına ait Kullanıcı adı, Ad Soyad, E-Posta, Şifre vb. bilgiler tanımlandığında " Create " menüsüne tıklayarak hesabı oluşturunuz.

Açılan sayfada "  Create Hosting Space " e tıklayarak ilgili kullanıcı hesabı altında bir veya daha fazla hosting oluşturabilirsiniz.

Açılan sayfada Hosting Plan seçilmelidir. Hosting plan limitleri önceden belirlenmiş veya tarafınızdan ihtiyaca göre daha sonra da ekstra olarak belirlenebilecek olan paket isimleridir. Tarafımızdan varsayılan Hosting Plan seçilmektedir ancak ihtiyaca göre ek planlar kullanabilirsiniz.

Create Hosting Space alanında Domain Name tanımlanmalı, Create Web Site işaretli olmalıdır.  Create Space seçeneğine tıklayarak hostingi oluşturabilirsiniz.

Açılan sayfada Domains , Web, File Manager , Databases , Schedeled Task vb. özellikleri kullanarak domain adınıza yeni görevler atayabilir, dosya yöneticinden dosya yükleme silme taşıma yapabilir, veritabanı , e-posta , ftp vb. hesaplar oluşturabilirsiniz.

Tarafımızdan yapılan kurulumda minimal bir kurulum yapıldığı için ilgili sunucuda henüz FTP, E-Posta , MySQL vb. bulunmamaktadır. Bu nedenle  ilgili ekranda bu özellikler henüz mevcut değildir ancak aşağıdaki adımlarla ilgili servisler ekstra olarak eklenmelidir.

İlgili sayfadaki sağ alanda " Active " menüsü altından domain adınızı gerekiyorsa durdurma / yeniden başlatma gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Hosting Spaces alanında eğer bulunmuyorsa ekstra olarak ( FTP, E-Posta vb. servisler ) kurulmalıdır.

FTP Server Kurulumu ve WebsitePanel ile FTP Servisinin ilişkilendirilmesi için aşağıdaki dökümantasyonu inceleyebilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/276/43/ftp-servisinin-websitepanel-ile-likilendirilmesi-ftp--websitepanel

Mail Server Kurulumu ve WebsitePanel ile Mail Servisinin ilişkilendirilmesi için aşağıdaki dökümantasyonu inceleyebilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/277/43/mail-servisinin-websitepanel-ile-likilendirilmesi

(1 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil