Bilgi Bankası: Windows
FTP Servisinin WebsitePanel ile İlişkilendirilmesi (FTP & WebsitePanel)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 01 April 2015 04:50 PM

WebsitePanel Nedir?
Websitepanel, ASP.Net yazılım dili ile Orchardproject tarafından hazırlanmış bir hosting yönetim panelidir. WebsitePanel server üzerinden Web, FTP, MySQL, MSSQL, E-Posta, DNS servislerini yönetebileceğiniz , HyperV ve System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 (SCVMM) yönetimi yapabileceğiniz ücretsiz bir hosting kontrol paneldir. WebsitePanel hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.

WebsitePanel Kurulumu (Standalone Server & Windows Server 2012)
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/274/43/websitepanel-kurulumu-standalone-server--windows-server-2012

WebsitePanel Yönetim İşlemleri (Servis & Hosting)
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/275/43/websitepanel-yonetim-lemleri-servis--hosting

Bu yazıda Windows Server 2012 ve WebsitePanel üzerinde Microsoft FTP Server kurulumu ve WebsitePanel ile ilişkilendirme anlatılmaktadır. Dökümana başlamadan önce aşağıdaki adresteki FTP Server kurulum makalesini incelemenizi öneririz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/231/43/ftp-server-kurulumu-windows-server-2012

Windows Server üzerinde çalışan herhangi bir servisin ( FTP, E-Posta, MySQL vb) WebsitePanel ile ilişkilendirilmesi için 3 ayrı işlem yapılmalıdır.

1) Servisin "Servers" olarak eklenmesi
2) Servisin "Virtual Servers" olarak eklenmesi
3) Servisin "Hosting Plan" a eklenmesi

# FTP Servisin "Servers" Olarak Eklenmesi

WebsitePanel'e erişim sağlayarak http://External_IPniz:9001/ >> Configuraton >> Servers  menüsüne tıklayınız.

Görüldüğü üzere " My Server " içerisinde tanımlı 3 ayrı servis bulunmaktadır. Yeni Servis tanımlandığı bu değerin değiştiği/arttığı görülmelidir. My Server 'e tıklayarak ilgili servislerin içerisine giriniz.

Kurulmak istenen servis adını ilgili ekrandan bularak " Add " e tıklayınız.  Tarafımızdan yapılan örneklendirme FTP Servisi için yapılmaktadır. Alternatif bir servis kurulmak isteniyorsa ilgili ekrandan seçilerek kurulabilmektedir.

İlgili ekranda daha önceden ekli olan WEB, OS gibi kategoriler'de servisin sürümü hakkında bilgi verildiğini görüntüleyebilirsiniz. Dolayısıyla ekli olan servisle , ekli olmayan servis bu şekilde ayırt edilebilmektedir.  

Görüldüğü üzere FTP Servisi henüz ekli değildir.

İlgili ekranda Windows Server 2012 sunucuda kurulu olan FTP Sunucusu  " Service Provider " alanından Server sürümü seçilmelidir.

Add Service 'e tıklayarak ilgili servisi WebsitePanel'deki " My Server " alanına ekleyiniz. 

Update 'e tıklayarak işlemi devam ettiriniz. Buraya kadar olan kısım servisin eklenmesi için ilk aşamadır. 

Görüldüğü üzere şu an FTP Servisi de WEB, OS kategorileri gibi detaylı olarak sürüm bilgisi görülmektedir. Dolayısıyla My Server 'de FTP servisi şu an ekli durumda olduğu anlaşılabilmektedir.

Bu işlemler sonrasında My Server altındaki FTP Servisinin eklendiği görülmektedir.

Servisin WebsitePanel ile ilişkilendirilmesi için diğer seçenekleri aşağıdaki gibi uygulayınız.

# FTP Servisin "Virtual Servers" Olarak Eklenmesi

WebsitePanel'e erişim sağlayarak http://External_IPniz:9001/ >> Configuraton >> Virtual Servers  menüsüne tıklayınız.

İlgili sayfada My Server Resources (Server Name) 'e dahil edilmiş 3 servisin bulunduğu görülmektedir. My Server 'de yapılan işlemin benzeri Virtual Servers 'de de yapılmalı yeni servis eklenmelidir.

My Server Resources 'de FTP Servisi henüz ekli olmadığı için OS, WEB kategorilerindeki gibi açıklama henüz bulunmamaktadır. Yeni servis eklemek için " Add Services "e tıklayınız.

Açılan sayfada eklemek için ok ile gösterilen alandan işaretleyiniz.

Servis ekli durumda olduğu için OS, WEB kategorilerindeki gibi açıklama satırı ekli durumdadır. Dolayısıyla ekli olan servisle , olmayan servis  bu şekilde ayırt edilmektedir.

Son olarak " Hosting Plan "a veya birden fazla varsa Hosting Planlara Yeni eklenen servisin ( FTP, E-Posta vb.) eklemesi gerekmektedir.

# Servisin "Hosting Plan"a Eklenmesi

WebsitePanel'e erişim sağlayarak http://External_IPniz:9001/ >> Account Menü altındaki " Hosting Plans "a tıklayınız.

İlgili alandan mevcut hosting planları görüntüleyebilir veya yeni hosting plan eklenebilmektedir. Tarafımızdan yapılan örneklendirmede tek bir Plan bulunduğu için ilgili plan adına tıklayarak Yeni Servisi bu plana dolayısıyla bu planı kullanan websayfalarına eklemiş olmaktayız.

Hosting Plan adınızı seçtiğinizde sayfanın alt kısımlarında diğer servisler ile ilgili alanları bulunuz. 

İlgili ekran görüntüsünde bu plan için websayfalarına kaç adet FTP hesabı tanımlanabileceği tanımlanmalıdır. Bir websayfası için 1 veya daha fazla sayıda FTP hesabı tanımlanabileceği gibi bu limit kaldırılmak isteniyorsa Unlimited seçilebilir.  Tarafımızdan yapılan örneklendirmede Unlimited FTP Account seçilmektedir. Eğer hosting plan'da websayfası için disk kotası bulunuyorsa çok sayıda FTP hesabı olmasının eksta bir getirisi/olumsuz yanı bulunmayacaktır.

FTP Accounts " Unlimited " seçildiğinde veya sayısal olarak bir değer atandığında ( 1, 2, vb) değişikliği kayıt etmek için " Save " e tıklayınız.

WebsitePanel ile FTP servisinin ilişkilendirilmesi sona erdi. Şu an işlem yapılan Hosting Plan veya Planları kullanan websayfalarında FTP Accounts menüsü ekli durumdadır. Talebiniz halinde web arayüzünü kullanarak veya kullanıcılarınız tarafından FTP hesabı oluşabilir veya şifresi değiştirilebilir durumdadır.

(0 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil