Bilgi Bankası: Linux
Linux Parola Sıfırlama (Single Mode)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 29 July 2015 05:52 PM

Linux sunucularda root kullanıcısının parolası unutulması veya hatırlanmaması durumunda ilgili sunucuya direkt olarak kontrol erişimi sağlayarak parola sıfırlama işlemi herhangi bir 3. parti uygulamaya ihtiyaç duyulmaksızın yapılabilmektedir. Bu işlem için sunucuya konsol erişimi sağlanarak Single Mode (runlevel 1) 'de çalıştırılması yeterlidir. Linux sunuculardaki sistem çalışma seviyeleri ( run level ) hakkında aşağıdaki adresten detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://en.wikipedia.org/wiki/Runlevel

Normal şartlarda eğer özel bir durum gerekmiyorsa ağ destekli , çok kullanıcılı ve X Window başlatılmadan (KDE/Gnome vb. GUI) kullanılmaktadır. Linux sistemlerde bu çalışma seviyesi " init 3 "tür. 

GRUB Nedir?
GRUB, bilgisayar açılışında işletim sistemlerini yüklemeye yarayan özgür bir önyükleme yazılımdır. GRUB, işletim sisteminin yüklenerek açılmasını sağlar.

Ayrıca birden fazla sayıda işletim sisteminin yüklü olduğu bilgisayarlarda (örneğin Windows ve Ubuntu gibi) bilgisayar açılışında bir menü ekrana getirerek kullanıcının bu işletim sistemleri arasında geçiş yapabilmesini sağlar. GRUB hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/GRUB

GRUB ekranında sistemde kurulu olan Kernel'ler de listeleyecektir. "e" tuşuna basarak seçili olan kernel'e ait parametreleri görebilirsiniz.
GRUB tan çıkmak için ESC tuşarını kullanabilirsiniz. Yazının ileriki aşamada hangi kernelden boot edilmek isteniyorsa bu işlem için Enter veya (B) tuşlayarak sunucunuzun ilgili kernel ve parametleri ile açılması sağlanacaktır.

Linux sunucunuza (fiziksel veya sanal) konsol erişimi sağlayarak aşağıdaki adımlarla grub menüsünü düzenleyebilir ve sunucunuzu "single mode"de çalıştırabilirsiniz. Parola nedeniyle erişim sağlanamayan sunucunuzu Restart ediniz ve işletim sistemi yüklemeden önceki aşamada "e" yi tuşlayarak GRUB sayfasına giriniz. İlgili ekran aşağıdaki gibidir.

Burada görüldüğü üzere sunucuda farklı kerneller görülmektedir. Eğer bir kernel güncellemesi sonrasında sunucunuz beklenilen şekilde çalışmıyorsa ilgili sunucunun eski kernelden çalışması sağlanabilir ancak bu yazının konusu "Parola sıfırlama" olduğu için en son yüklenen kernel 'i düzenlemek için tekrar " e " yi tıklıyoruz. Diğer kerneller 'a klavyedeki yön tuşları ile geçiş yapılabilmektedir.

Açılan sayfada sunucuyu parola sıfırlamak maksadıyla Single mode 'de başlatmak için "kernel /vmlinuz ..." satırına yön tuşlarıyla geçiş yapınız ve düzenlemek için " e " yi tuşlayınız.

Açılan sayfada ilgili satırın en sonuna "Single" veya "1" yazabilirsiniz.  Her ikisi de sunucunun single mode'de açılmasını sağlamaktadır.

Düzenleme sonrasında bir üst ekrana çıkmak için "ENTER"i tuşlayınız

Açılan sayfada düzenlenen kernel 'den sunucunun başlaması için "b" tuşlayınız.

Sunucu düzenleme yapılan kernelden başladığında herhangi bir parola sormaksızın "root" kullanısıyla single mode'de açıldığını görebilirsiniz.  İlgili ekrandan root ve diğer kullanıcılar için parolayı talep ederseniz değiştirebilirsiniz.

passwd komutuyla login olunan kullanıcı için (root) parola değiştirilebilmektedir. Eğer farklı bir kullanıcı için parola değişikliği yapılmak isteniyorsa "passwd kullanıcıAdı" şeklinde komutu değiştirebilirsiniz. 

Yeni parolanın tarafınızdan yazılması sonrasında , aynı parolayı ikinci kez yazmanız istenmektedir. Bu işlem sonunda sunucunuzun standart çalışma seviyesinden başlayabilmesi için sunucunuzu restart ediniz veya init 3 'ten başlatınız.

Buraya kadar olan düzenlemeler sonrasında sunucunuz Restart edildikten sonra ilgili ekranda yeni parola ile erişim sağlanabilmektedir.

(1 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.