Bilgi Bankası: Acronis BaaS
Acronis BaaS Agent Kurulumu (Linux CentOS 64-bit)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 16 October 2015 02:49 PM

Acronis BaaS Agent Kurulumu (Linux CentOS)

Fiziksel , sanal veya bulut platformunda bulunan Linux sunucu ya da kişisel bilgisayarlarınızı DorukNet üzerinden Acronis BaaS servisi kullanarak online manuel ya da periyodik olarak yedekleyebilir (Backup), ihtiyaç halinde yedeklerinizi güvenli bir şekilde grafik arayüz kullanarak, sistemin tamamını (veriler bozulmadan) , imaj tabanlı ya da içerisindeki belirli bir dosya/klasörü orjinal ya da farklı geri dönebilirsiniz(Restore) ya da kişisel bilgisayarınıza indirebilirsiniz(Downlad)

Yedekleme (Backup/Restore) sırasında sistem off-line olmak zorunda değildir. Yedeklenen datalarınız Türkiye'de DorukNet sistemlerine ait cihazlarda güvenli bir şekilde korunmaktadır.

DorukNet üzerinden satın alabileceğiniz Acronis BaaS hizmetinizin satın alımı tamamlandığında hizmet aktif edilerek, Acronis BaaS kullanıcı bilgileriniz e-posta adresinize iletilerek backup/restore işlemini dilediğiniz zaman online olarak yapılabileceksiniz.

Bu yazıda Linux CentOS sunucular (64-bit & 32-bit) üzerinde Acronis Backup Server ile sunucu/kişisel bilgisayarınızın iletişime geçebilmesi yedekleme/restore işlemlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli olan Acronis BaaS Agent kurulumu anlatılmaktadır. 

# Kurulum öncesinde

Acronis AnyData Engine hakkında bilgi almak için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/323/49/acronis-anydata-engine-nedir

Acronis BaaS Agent kurulumu için kullanılacak Yedekleme Hesabı ve Servis Kullanıcı oluşturmak için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/325/49/acronis-baas-icin-servis-kullancs-ekleme

Acronis Yedekleme servisinin kurulumunun devam edilebilmesi için yukarıda belirtilen işlemlerin önceden yapılmış olması gerekmektedir. Bu dökümantasyonda Yedekleme hesabı/servis kullanıcısı oluşturmuş olduğunuz varsayılarak sunucu üzerinde gerçekleştirmeniz gereken işlemler anlatılmaktadır.

p.dorukcloud.com üzerinden kullanıcı bilgilerinizle erişim sağlayarak bc-baas.acronis.com 'daki sunucunuza uygun (işletim sistemi ve mimari) Agent'i indiriniz.

Sunucunuzdan "baasgw01.dorukcloud.com" adresine ve 44445 Port'una erişim sağladığınızdan emin olunuz.

İşletim Sisteminizde kernel, kernel-devel, gcc, make vb. önemli güncellemeler bulunuyorsa bu işlem öncesinde gerçekleştirmenizi öneririz.

# Kurulum

# Eğer sunucunuzda kurulu değilse wget 'i aşağıdaki gibi kurabilirsiniz.
yum install wget -y

# Kurulum sırasında Acronis Baas Agentin ihtiyaç duyduğu paketleri indirmek için Atomic vb. özel repo'ları kullanabilirsiniz.
wget -q -O - http://www.atomicorp.com/installers/atomic | sh

Repo koşullarını kabul etmek için "yes" yazarak Enter 'i tuşlayınız

Kurulan reponun default olması için "yes" yazarak Enter'i tuşlayınız

İlgili repo default olduğunda aşağıdaki gibi görünlecektir.

Sunucunuza Acronis BaaS Agent'i indirebilmek için aşağıdaki adreste belirtilen adımlarla " bc-baas.acronis.com " adresine erişim sağlayınız.  İlgili adrese erişim sağladığınızda Agent for Linux linkine tıklayarak dosyanın indirme linkine ulaşabilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/325/49/acronis-baas-icin-servis-kullancs-ekleme

Açılan sayfada "ADD MACHINE (Makine Ekle)" linkine tıklayarak Agent'in indirme linkine ulaşılabilmektedir. 

ADD MACHINE (Makine Ekle) linkine tıkladığınızda karşınıza gelecek olan ekrandan " Agent for Linux (64-bit ya da 32-bit mimarinize göre seçiniz) bağlantısından ilgili dosyayı indirebilirsiniz.

Save File 'e (Dosyayı kaydet) tıklayarakdosyanın indirilmesini başlatabilir ve indirme bağlantısını web tarayıcınızdan aşağıdaki gibi kopyalayabilirsiniz.

Acronis BaaS Agent 'in linkini sunucunuza erişim sağayarak " wget  dosyaismi.bin " komutuyla indirebilirsiniz.

İndirme işlemi tamamlandığında dosyanıza kullanıcısı için çalıştırma izni veriniz.

İlgili dosyayı  ./dosyaadı.bin komutuyla çalıştırabilirsiniz.

Komutu çalıştırdığınızda karşınıza gelecek olan ekranları sırasıyla takip ederek Acronis BaaS Agent kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili alandan Acronis BaaS servisi için p.dorukcloud.com üzerinden oluşturmuş olduğunuz " Servis Kullanıcı adı ve parolasını " tanımlayınız.  Aşağıdaki adımlarla Servis ve Yedekleme hesabı kullanıcı oluşturulabilir ya da mevcut kullanıcının parolası güncellenebilir.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/325/49/acronis-baas-icin-servis-kullancs-ekleme

İlgili alanda aşağıda örnek olarak gösterilen tarafınızdan oluşturulmuş olan yedekleme hesabı kullanıcı bilgilerini tanımlayarak "Next "e tıklayınız.

Acronis Anydata Engine uygulamasının ihtiyaç duyduğu paketlerin otomatik kurulumu için "Continue" e tıklayınız

İlgili paketlerin kurulumu sırasında lütfen bekleyiniz.

İlgili paketlerin kurulumu tamamlandığında son olarak " kernel module " kurulacaktır. Bu işlem ortalama 3 - 4 dakika sürebilmektedir. Bu süre içerisinde sunucuda herhangi bir işlem gerçekleştirmeyiniz.

Acronis AnyData Engine kurulumu tamamlandığında aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.  

Eğer sunucunuzda Iptables aktif durumdaysa Backup Agent için izin vermeniz gerekebilir. Acronis tarafından kullanılması muhtemel port'lar aşağıdaki gibidir.

https://kb.acronis.com/content/1711

iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp -m tcp --dport 9876 -m state --state NEW,ESTABLISHED -j ACCEPT
/sbin/service iptables save

Sunucunuzda firewall pasif durumdaysa kurulum sırasında Firewall ile ilgili uyarıyla karşılaşılmayacağı için özel bir düzenleme yapılması gerekmemektedir.

Bu işlem sonrasında Acronis AnyData Engine kurulu olan Linux sunucunuzun "bc-baas.acronis.com " adresinde bulunan size ait panele "All Machine (Tüm makineler)"  kategorisinde ekli olduğunu ve durumunu (status) görüntüleyebilirsiniz.

(3 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.