Bilgi Bankası: Acronis BaaS
Acronis BaaS Agent Kurulumu (Windows 64-bit)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 16 October 2015 04:53 PM

Acronis BaaS Agent Kurulumu (Windows 64-bit)

Fiziksel , sanal veya bulut platformunda bulunan Linux sunucu ya da kişisel bilgisayarlarınızı DorukNet üzerinden Acronis BaaS servisi kullanarak online manuel ya da periyodik olarak yedekleyebilir (Backup), ihtiyaç halinde yedeklerinizi güvenli bir şekilde grafik arayüz kullanarak, sistemin tamamını (veriler bozulmadan) , imaj tabanlı ya da içerisindeki belirli bir dosya/klasörü orjinal ya da farklı geri dönebilirsiniz(Restore) ya da kişisel bilgisayarınıza indirebilirsiniz(Downlad)

Yedekleme (Backup/Restore) sırasında sistem off-line olmak zorunda değildir. Yedeklenen datalarınız Türkiye'de DorukNet sistemlerine ait cihazlarda güvenli bir şekilde korunmaktadır.

DorukNet üzerinden satın alabileceğiniz Acronis BaaS hizmetinizin satın alımı tamamlandığında hizmet aktif edilerek, Acronis BaaS kullanıcı bilgileriniz e-posta adresinize iletilerek backup/restore işlemini dilediğiniz zaman online olarak yapılabileceksiniz.

Bu yazıda Windows Server2012 sunucular (64-bit & 32-bit) üzerinde Acronis Backup Server ile sunucu/kişisel bilgisayarınızın iletişime geçebilmesi yedekleme/restore işlemlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli olan Acronis BaaS Agent kurulumu anlatılmaktadır.

Kurulum öncesinde

Acronis AnyData Engine hakkında bilgi almak için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/323/49/acronis-anydata-engine-nedir

Acronis BaaS Agent kurulumu için kullanılacak Yedekleme Hesabı ve Servis Kullanıcı oluşturmak için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/325/49/acronis-baas-icin-servis-kullancs-ekleme

Acronis Yedekleme servisinin kurulumunun devam edilebilmesi için yukarıda belirtilen işlemlerin önceden yapılmış olması gerekmektedir. Bu dökümantasyonda Yedekleme hesabı/servis kullanıcısı oluşturmuş olduğunuz varsayılarak sunucu üzerinde gerçekleştirmeniz gereken işlemler anlatılmaktadır.

p.dorukcloud.com üzerinden kullanıcı bilgilerinizle erişim sağlayarak bc-baas.acronis.com 'daki sunucunuza uygun (işletim sistemi ve mimari) Agent'i indiriniz.

Sunucunuzdan "baasgw01.dorukcloud.com" adresine ve 44445 Port'una erişim sağladığınızdan emin olunuz.

Windows Sunucunuzda Telnet Client 'i etkinleştirmek için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.
https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc771275(v=ws.10).aspx

Kurulum

Sunucunuza Acronis BaaS Agent'i indirebilmek için aşağıdaki adreste belirtilen adımlarla " bc-baas.acronis.com " adresine erişim sağlayınız.  İlgili adrese erişim sağladığınızda Agent for Windows linkine tıklayarak dosyanın indirme linkine ulaşabilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/325/49/acronis-baas-icin-servis-kullancs-ekleme

Açılan sayfada "ADD (Ekle) " linkine tıklayarak Agent'in indirme linkine ulaşılabilmektedir. 

Açılan sayfada Sanal Windows platformlar için " All agents for installation in Windows (64-bit ya da 32-bit mimarinize göre seçiniz)" linkine tıklayınız.

Fiziksel makineler için " Windows Aracısı (Web Installer, 9.94 MB) " linkine tıklayınız.

Web tarayıcınızdan Acronis Backup Agent için indirme linkini kopyalayınız.

Dosyayı Windows Sunucunuza indirdiğinizde "Backup_Agent_for_Windows_x64_en-US" uygulamasına çift tıklayınız. Sonrasında açılan penceredeki " Install " ikonuna tıklayınız

İlgili alandan Acronis BaaS servisi için p.dorukcloud.com üzerinden oluşturmuş olduğunuz " Yedekleme Hesabı / Servis Kullanıcı adı ve Parolasını " tanımlayınız.  Aşağıdaki adımlarla Servis ve Yedekleme Hesabı kullanıcı oluşturulabilir ya da mevcut kullanıcının parolası güncellenebilir.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/325/49/acronis-baas-icin-servis-kullancs-ekleme

İlgili alanda aşağıda örnek olarak gösterilen tarafınızdan oluşturulmuş olan Yedekleme Hesabı / Servis Kullanıcı bilgilerini tanımlayarak "SIGN IN "e tıklayınız.

Açılan sayfada uygulamanın kurulacağı dizini ( bu uygulama için 500MB boş alan gerekebilir ) veya Backup Agent kullanıcı bilgilerinizi değiştirmeyecekseniz " Install Now " a tıklayınız.

İlgili ekranda kurulum tamamlanıncaya kadar Backup Agent Setup penceresini kapatmayınız. 

Backup Agent uygulama kurulumu sonlandığında ilgili ekran aşağıdaki gibi olmalıdır. 

Belirtilen mesaj alındığında bc-baas.acronis.com adresine erişim sağlayarak Yedekleme sistemine son olarak eklenen Windows sunucunuzu görüntüleyebilir, talebiniz halinde backup / restore işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Windows sunucunuzun durumu " OK (Tamam) " olarak görüntülendiğinde aşağıdaki adımlarla Backup / Restore işlemi yapılabilmektedir.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/327/49/backup-plan-oluturma

Acronis Backup Agent kurulum sonrasında Windows sunucunuzu restart ederek Backup/Restore işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz

(3 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.