Bilgi Bankası: Acronis BaaS
MSSQL Server için Acronis Backup Agent Kurulumu
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 23 October 2015 03:23 PM

Microsoft SQL Server için Acronis Backup Agent Kurulumu

Acronis AnyData Engine ile tüm sunucunun imaj yedeklerini, Disk/Volume yedeklerini (partition), dosya/klasör yedeklerini ve sistem durumunu yedekleyebileceğiniz gibi spesifik olarak özel uygulamaların Hyper-V, VMware, Microsoft SQL ve Microsoft Exchange Server uygulamaları yedeklenebilmektedir.

Bu dökümanda Windows Server 2012 R2 Standart sürümü kurulu bir sunucuda Microsoft SQL Server 2012 için Acronis AnyData Engine ile yedek alma/geri yükleme işlemlerinin web arayüzü ile yapılabilmesi için "Acronis Backup Agent" kurulumu anlatılmaktadır.

Acronis AnyData Engine ile desteklenen Windows Server ve Microsoft SQL Server sürümleri aşağıdaki gibidir.

# Desteklenen Windows İşletim Sistemleri
• Windows Server 2012/2012 R2, 2008/2008 R2, 2003/2003 R2
• Windows Small Business Server 2011, 2008, 2003/2003 R2
• Windows MultiPoint Server 2012, 2011, 2010
• Windows Storage Server 2012/2012 R2, 2008/2008 R2, 2003
• Windows 10, 8/8.1, 7

# Desteklenen Microsoft SQL Server sürümleri
• Microsoft SQL Server 2014
• Microsoft SQL Server 2012
• Microsoft SQL Server 2008
• Microsoft SQL Server 2008 R2
• Microsoft SQL Server 2005

Acronis AnyData Engine ile desteklenen diğer işletim sistemi ve uygulamaların listesine aşağıdaki adresten erişebilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/330/49/acronis-anydata-engine---desteklenen-ozellikler

Kurulum öncesinde

Acronis AnyData Engine hakkında bilgi almak için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/323/49/acronis-anydata-engine-nedir

Acronis BaaS Agent kurulumu için kullanılacak Yedekleme Hesabı ve Servis Kullanıcı oluşturmak için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.
http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/325/49/acronis-baas-icin-servis-kullancs-ekleme

Sunucunuzda işletim sistemi ve MSSQL Service pack vb. önemli güncellemeler bulunuyorsa kurulum öncesinde yüklemenizi öneririz.

Acronis Yedekleme servisinin kurulumunun devam edilebilmesi için yukarıda belirtilen işlemlerin önceden yapılmış olması gerekmektedir. Bu dökümantasyonda Yedekleme hesabı/servis kullanıcısı oluşturmuş olduğunuz varsayılarak sunucu üzerinde gerçekleştirmeniz gereken işlemler anlatılmaktadır.

p.dorukcloud.com üzerinden kullanıcı bilgilerinizle erişim sağlayarak bc-baas.acronis.com 'daki " Agent for SQL (Web Installer) linkindeki Agent'i Microsoft SQL sunucunuza indirerek aşağıdaki adımlarla kurabilirsiniz.

# Backup Agent Kurulumu

Sunucunuza Acronis BaaS Agent'i indirebilmek için aşağıdaki adreste belirtilen adımlarla " bc-baas.acronis.com " adresine erişim sağlayınız.

DorukNet POA Panelinizde birden fazla ürün bulunuyorsa sağ üst alandaki "Subscription" alanından Acronis Backup 'ı seçiniz ve üst menüde yer alan sayfada "BACKUP SERVICE" menüsüne tıklayınız.

Açılan sayfada "MANAGE BACKUPS" linkine tıklayınız. (İlgili sayfadaki size ait Yedekleme Hesabı bilgilerini Backup Agent kurulumu sırasında kullanmak için not almanızı öneririz)

 MANAGE BACKUPS 'a tıkladığınızda DorukNet 'e ait olan bc-baas.acronis.com sistemine yönlenerek Acronis BaaS kullanıcı web arayüzüne erişim sağlayabilirsiniz. Açılan sayfada "ADD MACHINE (Makine Ekle) " linkine tıklayarak MSSQL Server için gerekli olan Backup Agent 'i sunucunuza indireceğiniz dosyasının download linkine ulaşabilirsiniz. 

Açılan sayfada " Agent for SQL (Web Installer, 9.91 MB) " linkine tıklayarak dosya indirme işlemini başlatabilir ya da download linkini kopyalayabilirsiniz.

Açılan pencerede Backup Agent uygulamasını indirmek için "Tamam" a tıklayınız.

Web tarayıcınızı kullanarak dosya indirme bağlantını kopyalayınız ve "Microsoft SQL Sunucunuz'da" ilgili dosyayı indiriniz.

SQL Server için Backup Agent dosyasını sunucunuza indirdiğinizde ilgili dosyayı " Run as administrator " seçeneğine tıklayarak yönetici yetkisiyle kurulum başlatınız.

Backup Agent açıldığında " Install " seçeneğine tıklayarak kurulumu başlatınız.

Açılan sayfada p.dorukcloud.com üzerinde oluşturmuş olduğunuz Yedekleme Hesabı bilgilerinizi tanımlayınız. Eğer henüz bulunmuyorsa aşağıdaki adımlarla "yeni" yedekleme hesabı oluşturulabilir. Yedekleme hesabı bulunuyorsa yeni hesap oluşturulması zorunlu değildir ancak MSSQL servisi için özel bir disk kotası ve kullanıcı tanımlamak istiyorsanız kullanıcı oluşturabilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/325/49/acronis-baas-icin-servis-kullancs-ekleme

İlgili adrese size ait yedekleme hesabı bilgilerinizi tanımlayarak "SIGN IN" e tıklayınız.

Backup Agent yükleme işlemi ortalama 4 , 5 dakika sürmektedir.

Backup Agent kurulumu sona erdiğinde aşağıdaki mesajı görüntülüyorsanız Acronis AnyData Engine ile yedek alma/geri yükleme işlemleri öncesinde MSSQL sunucunuzu restart etmenizi öneririz. 

Bu işlemler sonrasında aşağıdaki adımlarla Acronis AnyData Engine üzerinden yedek alabilir ya da geri yükleme yapabilirsiniz.

Backup Planı Oluşturma ve Microsoft SQL veritabanının Yedeklenmesi :

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/332/49/mssql-veritaban-yedek-alma-backup

Microsoft SQL Veritabanının Yedeklerden Geri Yüklenmesi ( Restore ) :

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/335/49/mssql-veritaban-yedeklerinin-geri-yklenmesi-restore

(2 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.