Bilgi Bankası: Acronis BaaS
MSSQL Veritabanı Yedeklerinin Geri Yüklenmesi (Restore)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 26 October 2015 06:07 PM

MSSQL Veritabanı Yedeklerinin Geri Yüklenmesi (Orjinal Database veya Farklı Veritabanına Restore)

Acronis Backup Agent kurulu Microsoft SQL sunucunuz için aşağıdaki adımlarla Backup Planı oluşturabilir ve mevcut MSSQL veritabanlarınızı yedekleyebilirsiniz.

Acronis AnyData Engine ile desteklenen Microsoft SQL Server sürümleri aşağıdaki gibidir.
• Microsoft SQL Server 2014
• Microsoft SQL Server 2012
• Microsoft SQL Server 2008
• Microsoft SQL Server 2008 R2
• Microsoft SQL Server 2005

Aşağıdaki adımlarla Microsoft SQL Server ve Acronis Backup Agent kurulu sunucunuzdaki Veritaban(lar)ınızı yedekleyebilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/332/49/mssql-veritaban-yedek-alma-backup

Daha önceden yedek almış olduğunuz MSSQL veritabanınızı aşağıdaki adımlarla Restore (Mevcut yedeklerden geri yükleme) yapılabilir.

Acronis AnyData Engile ile 3 farklı yöntemle Restore ( Geri yükleme ) yapılabilir.

  • Orjinal Database 'nin mevcut yedekleri, yedeklerin alındığı orjinal veritabanına geri yüklenebilir. ( Orjinal Database 'den >  Orjinal Database 'ye)
  • Restore işlemi sırasında farklı bir Veritabanı oluşturarak eski tarihli yedekleri "Yeni" oluşturulan diğer veritabanına geri yükleyebilirsiniz. ( Orjinal database 'den > Yeni Database 'e)
  • Orjinal Veritabanı yedekleri , herhangi bir database 'ye yüklenmeden ( Kopya Database veya Orjinal database ) , orjinal sunucudaki herhangi bir dizine ( örneğin Masaüstü vb.) .ldf ve .mdf uzantılı seçilde dosya olarak kopyalabilir.

Ayrıca Acronis AnyData Engine ile mevcut MSSQL veritabanı yedekleri restore edilmeden "wr-baas.acronis.com" adresi üzerinden Acronis Yedekleme Hesap bilgileriniz kullanılarak doğrudan kişisel bilgisayarınıza da dosya olarak ( .ldf & .mdf ) indirilebilmektedir. 

Acronis AnyData ile MSSQL veritabanı tablo olarak restore edilmemektedir bu nedenle orjinal veritabanının tamamı değil yalnızca eğer belirli bir tabloya / veriye ihtiyacınız bulunuyorsa ihtiyacınız olan veriyi Restore işlemi sırasında oluşturulan "Yeni" veritabanından temin edebilir ve orjinal veritabanının tüm verilerini eskiye dönmemiş olabilirsiniz.

bc-baas.acronis.com adresine Yedekleme Hesap bilgilerinizle erişim sağlayarak "Microsoft SQL" menüsünden ekran görüntüsünde belirtilen işlemleri takip ederek mevcut yedeklerinizi (Orjinal Database 'den > Farklı Database'ye  ya da Orjinal Database 'ye) Restore edebilirsiniz.

Açılan sayfada SQL Server 'in Computer Name (Bilgisayar Adı) bilgisine tıklayınız. Eğer birden fazla SQL Server bulunuyorsa ilgili alanda görüntülenmektedir.

Açılan sayfada seçilen sunucunun " sql instance name " bilgisine tıklayınız.

Açılan sayfada Restore (Geri yükleme) yapmak istediğiniz MSSQL veritabanını işaretleyiniz.

MSSQL veritabanı işaretlendiğinde sayfanın sağ kolonunda " Recovery (Kurtarma) " simgesine tıklayınız.

Açılan sayfada en üst alanda Backup lokasyonu ( Yerel Klasör, Cloud veya Network folder ) gibi bilgiler verilmektedir. Backup Location bilgisi eğer birden fazla yöntemle yedek alındıysa spesifik olarak Yedel Klasörden ya da Cloud Storage 'den vb. restore edilebilir. Bu örnekte yedek alma işlemi yalnızca " Cloud Storage (Bulut Depolama) ( " seçildiği için ilgili alanda yalnızca " Cloud " görülmektedir.

Aynı alanda ilgili veritabanı için alınan yedek sayısı belirtilmektedir. Eğer birden fazla yedek bulunuyorsa (Backup Planına ve How Long to Keep tercihine ve yedekleme hesabı disk kotasına göre sayı değişebilir ) Geri yüklemek istediğiniz veritabanının tarihini seçerek işlem yapabilirsiniz.

İlgili alandan "Delete all (Tümünü sil) " tıklayarak işaretlenen veritabanı için mevcut tüm yedekler silinebilir.

Recovery Database (Veritabanını Kurtar) 'e tıklayarak mevcut database geri yüklenebilir.

Recovery Database (Veritabanını Kurtar) 'e tıklandığında " instance " veya " file (.ldf & .mdf dosya) " olarak geri yükleme yapılabileceği belirtilmektedir.   Bu örnekte " Recover to an instance (Örneğe kurtar) " seçeneği tıklanarak Veritabanından > Farklı veritabanına yedek (kopya) alınmaktadır.  

 

Açılan sayfada yedeklerin yükleneceği " sunucu (Target Machine "Hedef Makine") , instance (Target SQL Server Instance "Hedef SQL Sunucu Örneği") veya Database adı seçilebilir.

Eğer Acronis AnyDataEngine üzerinde birden fazla sunucu ekli değilse ya da SQL Server üzerinde tek bir instance bulunuyorsa Target Machine (Hedef Makine) ve Target SQL Server Instance (Hedef SQL sunucusu) alanlarında herhangi bir seçim yapılmamaktadır. 

Bu dökümantasyondaki senaryoda " Veritabani2 " isimli bir MSSQL veritabanı , farklı isimle bir veritabanı oluşturularak (YeniVeritabani2 adıyla) yedekten geri yüklenmektedir.

Açılan sayfada " Recover to (Şuraya kurtar) " alanında Orjinal Database seçilmesi halinde yedekteki veritabanı, aynı isimdeki orjinal database üzerine geri  yüklenmektedir.  İlgili menüden " new database (Yeni Veritabanı) " seçmeniz halinde orjinal database ( bu örnekte Veritabani2 isimli veritabanıdır ) farklı  isimli bir database 'ye restore edilebilir.

Database state after recovery (Kurtarma sonrası veritabanı durumu) alanından restore sonrasında veritabanının durumu seçilebilir.

Database path alanından orjinal database 'nin bulunduğu dizin belirtilmektedir.  Orjinal database 'den >  Farklı isimli bir database 'ye geri yükleme yapıldığında veritabanı dizinini değiştirmeniz öneririz. 

Orjinal dizin örneğin  " C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL12.MSSQLSERVER\MSSQL\DATA\  " gibidir.   Restore işlemi sırasında farklı bir path ( dizin ) kullanılmalıdır.

Bu dökümantasyonda ayrı database adına restore yapıldığı için açılan sayfada New Database (Yeni Veritabanı) seçilmektedir. Aynı isimli database kullanmak için " orjinal veritabanı " seçiniz.

Açılan sayfada restore işlemi sonrasında veritabanının durumu nasıl olacak bunun tanımı yapılabilir.

Ready to use (RESTORE WITH RECOVERY) "Kullanıma Hazır (Kurtarma İle Birlikte Geri Yükle): Kurtarma tamamlandıktan sonra, veritabanı kullanıma hazır olacaktır. Kullanıcısının ilgili veritabanına tam erişimi olacaktır.

Non-operational (RESTORE WITH NORECOVERY) "Çalışmıyor (Kurtarma Olmadan Geri Yükle)" : Kurtarma tamamlandıktan sonra, veritabanı faaliyette olmayacaktır. Kullanıcılar ilgili veritabanında hiçbir erişimine sahip değildir ancak veriler geri yüklendi ve veritabanının tüm kaydedilmemiş işlemleri devam edecektir.

Read-only (RESTORE WITH STANDBY) "Sadece oku (Bekleme Konumunda Geri Yükle)" : Kurtarma tamamlandıktan sonra, kullanıcılar veritabanına salt okunur erişimine sahip olacaktır.

Veritabanının durumu ile ilgili uygun seçenek seçildiğinde " Database path (Veritabanın dosya yolu/dizini " seçilmelidir.  

Eğer aynı dizine mevcut bir veritabanının (Örneğin Test) " farklı bir veritabanı adıyla ( örneğin Deneme ) geri yükleme işlemi yapılacaksa bu durumda mutlaka Veritabanı yolu  belirtilen dosya yolunu değiştiriniz.  Yedek alınan veritabanı aynı isimle restore ediliyorsa ilgili path 'in değişmesi zorunlu değildir.

Restore işlemi öncesinde mevcut SQL Server üzerinde bulunan tüm database leri Microsoft SQL Server Management Studio aracılığıyla " Databases " sekmesinde görüntüleyebilirsiniz.

Acronis AnyData Engine üzerinde Target Machine, Target SQL Server Instance ve Restore edilecek Veritabanı ile ilgili yukarıdaki ayarlar yapılandırıldıysa geri yükleme işleminin başlatılması için " START RECOVERY " menüsüne tıklayınız.

START RECOVERY (Kurtarmayı Başlat) 'e tıkladığınızda restore işlemleminin ne durumda olduğunu ilgili veritabannını işaretleyerek " Activities (Etkinlikler) " menüsünden takip edebilirsiniz.

Geri yüklenen (Restore) veritabanı için " Recovering Microsoft SQL databases " altında " Succeeded (Başarılı)" mesajını görüntüleyebiliyorsanız geri yükleme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Recovering Microsoft SQL databases " altında " Succeeded (Başarılı) " mesajı görüntüleniyorsa Microsoft SQL Server Management Studio üzerindeki " Databases " sekmesinde Restore yönteminize göre ( Aynı database adıyla ya da farklı bir database adıyla ) geri yüklenen verilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Bu işlem sonrasında mevcut yedeklerden Acronis AnyData Engine ile oluşturulan (Bu örnekte YeniVeritabanı2 isimli veritabanı) yeni database adınızın içerisinden önemli verilerinizin tümünü ya da sadece belirli bir tablo 'daki herhangi bir veriyi Orjinal database adınıza ( bu örnekte Veritabani2 isimli veritabanıdır ) ihtiyaç halinde manuel olarak yükleyebilirsiniz.

(1 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.