Bilgi Bankası: Acronis BaaS
Exchange Server için Acronis Backup Agent Kurulumu
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 09 November 2015 01:29 PM

Exchange Server için Acronis Backup Agent Kurulumu

DorukNet sistemleri üzerinden Acronis yedekleme servisi kullanılarak yalnızca Linux, Windows, MacOS gibi işletim sistemleri değil, spesifik olarak özel bir ürünün Hyper-V, VMware, Microsoft SQL, Microsoft SharePoint ve Microsoft Exchange 'nin yedekleri alınabilmektedir.   Bu dökümanda Windows Server 2012 R2 Standart (64-bit) kurulu bir sunucuda Exchange 2013 için Acronis Backup Agent kurulumu anlatılmaktadır.

Kurulum öncesinde Acronis AnyData Engine hakkında bilgi almak için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/323/49/acronis-anydata-engine-nedir

Acronis BaaS Agent kurulumu için kullanılacak Yedekleme Hesabı ve Servis Kullanıcı oluşturmak için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/325/49/acronis-baas-icin-servis-kullancs-ekleme

# Acronis AnyData Engine ile desteklenen Microsoft Exchange sürümleri aşağıdaki gibidir.

• Microsoft Exchange Server 2013 – tüm sürümleri, Cumulative Update 1 (CU1) ve sonrası.
• Microsoft Exchange Server 2007/2010 – tüm sürümleri, all service packs.
• Microsoft Exchange Server 2003 – tüm sürümleri, SP2 veya sonrası.
Hotfix http://support.microsoft.com/kb/908072 kurulu olmalıdır.

# Acronis AnyData Engine ile Desteklenen Windows İşletim Sistemleri aşağıdaki gibidir.

• Windows Server 2012/2012 R2, 2008/2008 R2, 2003/2003 R2
• Windows Small Business Server 2011, 2008, 2003/2003 R2
• Windows MultiPoint Server 2012, 2011, 2010
• Windows Storage Server 2012/2012 R2, 2008/2008 R2, 2003
• Windows 10, 8/8.1, 7

# Exchange Server için Windows sunucunuza aşağıdaki adımlarla Backup Agent kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Sunucunuza Acronis BaaS Agent'i indirebilmek için aşağıdaki adreste belirtilen adımlarla " bc-baas.acronis.com " adresine erişim sağlayınız.

DorukNet POA Panelinizde birden fazla ürün bulunuyorsa sağ üst alandaki "Subscription" alanından Acronis Backup 'ı seçiniz ve üst menüde yer alan sayfada "BACKUP SERVICE" menüsüne tıklayınız.

 Açılan sayfada "MANAGE BACKUPS" linkine tıklayınız. (İlgili sayfadaki size ait Yedekleme Hesabı bilgilerini Backup Agent kurulumu sırasında kullanmak için not almanızı öneririz)

 MANAGE BACKUPS 'a tıkladığınızda DorukNet 'e ait olan bc-baas.acronis.com sistemine yönlenerek Acronis BaaS kullanıcı web arayüzüne erişim sağlayabilirsiniz.  Açılan sayfada "ADD MACHINE (Makine Ekle)" ya da Add (Ekle) linkine tıklayarak MSSQL Server için gerekli olan Backup Agent 'i sunucunuza indireceğiniz dosyasının download linkine ulaşabilirsiniz. 

 

Açılan sayfada " Agent for Exchange (Web Installer, 9.91 MB) " linkine tıklayarak dosya indirme işlemini başlatabilir ya da download linkini kopyalayabilirsiniz.

 

İndirmiş olduğunuzda Backup Agent'i Exchange Sunucunuza indirdiğinizde " Run as administrator " seçeneğine tıklayarak yönetici yetkisiyle kurulum başlatınız.

Backup Agent açıldığında " Install " seçeneğine tıklayarak kurulumu başlatınız.

Acronis Backup Agent'in çalışması için geçici bir dosya alanına ihtiyaç duymaktadır. Sunucudaki Backup/Restore işlemlerinin yapılabilmesi için yeterli boş alanının bulunduğundan emin olunuz. Kurulum işlemine devam etmek için " START INSTALLATION " menüsüne tıklayınız.

Açılan sayfada p.dorukcloud.com üzerinde oluşturmuş olduğunuz Yedekleme Hesabı bilgilerinizi tanımlayınız. Eğer henüz bulunmuyorsa aşağıdaki adımlarla "yeni" yedekleme hesabı oluşturulabilir. Yedekleme hesabı bulunuyorsa yeni hesap oluşturulması zorunlu değildir ancak Microsoft Exchange servisi için özel bir disk kotası ve kullanıcı tanımlamak istiyorsanız kullanıcı oluşturabilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/325/49/acronis-baas-icin-servis-kullancs-ekleme

İlgili adrese size ait yedekleme hesabı bilgilerinizi tanımlayarak "SIGN IN" e tıklayınız.

Açılan sayfada Acronis Backup Agent 'in çalışması için "Browse" seçeneğine tıklayarak Domain Controller 'e bağlı bir kullanıcı seçiniz. Bu dökümantasyonda ilgili işlem için Administrator kullanıcısı kullanılmaktadır. Talebiniz halinde yönetici yetkilerine ve gruplarına dahil farklı bir kullanıcı da kullanabilirsiniz.

Domain Kullanıcısı seçtiğinizde ve ilgili alanda kullanıcı için Parolanızı tanımladığınızda " START INSTALLATION " seçeneğine tıklayınız.

Açılan sayfada eklemiş olduğunuz domain kullanıcısına yetki vermek için " YES " e tıklayınız.

 Yetki vermiş olduğunuz domain kullanıcısı için Backup Agent 'in kurulumunun tamamlanmasını bekleyiniz. Bu işlem ortalama 4, 5 dakika sürebilmektedir.   Kurulum tamamlandığında aşağıdaki gibi bir ekran oluşmaktadır.

Backup Agent kurulumu sonrasında Acronis AnyData Engine 'nin çalışması için sunucunuzu restart etmenizi öneririz.

Acronis Backup Agent (Exchange için) kurulum sonrasında " bc-baas.acronis.com " adresine yedekleme hesap bilgilerinizle erişim sağlayabilir ve Agent kurulumu yapılan sunucunuzu görebilir ve yönetebilirsiniz.

(2 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.