Bilgi Bankası: Acronis BaaS
Exchange MailBox Database Yedek'lerinin Geri Yüklenmesi (Restore)
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 11 November 2015 02:57 PM

Exchange Server üzerindeki MailBox Database Yedek'lerinin Geri Yüklenmesi (Restore)

DorukNet sistemleri üzerinden Acronis yedekleme servisi kullanılarak yalnızca Linux, Windows, MacOS gibi işletim sistemleri değil, spesifik olarak özel bir ürünün Hyper-V, VMware, Microsoft SQL, Microsoft SharePoint ve Microsoft Exchange 'nin yedekleri alınabilmektedir. Bu dökümantasyonda daha önce Acronis AnyData Engine ile Yedeği alınmış bir Exchange Server'in üzerinde bulunan bir Mailbox Database'nin Restore (Geri Yükleme) operasyonu örneklendirilmektedir.

Restore işlemi öncesinde Acronis AnyData Engine hakkında bilgi almak için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/323/49/acronis-anydata-engine-nedir

Acronis BaaS Agent kurulumu için kullanılacak Yedekleme Hesabı ve Servis Kullanıcı oluşturmak için aşağıdaki dökümantasyonu incelemenizi öneririz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/325/49/acronis-baas-icin-servis-kullancs-ekleme

Restore işlemi öncesinde Exchange Server üzerinde Acronis Backup Agent kurulumu yapılmış ve Yedeklenmiş olmalıdır. Aşağıdaki adımlarla Exchange Sunucunuza Acronis Backup Agent kurulumu yapılabilmektedir.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/345/49/exchange-server-icin-acronis-backup-agent-kurulumu

Aşağıdaki adımlarla Acronis AnyData Engine ile Exchange Server üzerindeki bir Mailbox Database yedeklenebilmektedir.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/346/49/exchange-server-yedek-backup-alma

Acronis AnyData Engine ile Exchange Sunucunuzdaki " Mailbox Database 'ler" yedeklenebilmektedir. İhtiyaç halinde mailbox database'lerinizi mevcut databasenin üstüne ya da ayrı isimle farklı bir Mailbox database (Yedekleme sırasında farklı isimle mailbox database oluşturulabilir) oluşturarak Restore işlemi yapılabilmektedir.

Bu dökümantasyonda Exchange Sunucusunda aktif olarak kullanılan MailboxDB isimli veritabanının mevcut yedekleri farklı bir isimle (YeniMailboxDB) Restore edilmesi örneklendirilmektedir. 

Restore işlemi öncesinde Exchange Server 2013 sunucu üzerinde var olan MailBox Database aşağıdaki gibidir. Görülebildiği üzere sunucu üzerinde şu an tek bir mailbox veritabanı mevcuttur. Restore işlemi mevcut veritabanı (MailboxDB) üzerine olmayacağı için Restore sırasında yeni eklenecek olan veritabanını işlemler sona erdiğinde ilgili alanda görüntüleyebilir ve bu işlemler sonrasında " Exchange Management Shell " komutları yardımıyla herhangi bir  e-posta hesabınız için yedeklere ulaşabilirsiniz.

Bu yöntemle tek bir e-posta hesabı için tüm Exchange Database üzerine restore edilmediği için ihtiyacımız olan verileri / e-posta hesabını vb.  geçici eklenen MailBox Database 'den temin edebilirsiniz.

bc-baas.acronis.com adresine Yedekleme Hesabınızla erişim sağlayarak "Microsoft Exchange" menüsünden ekran görüntüsünde belirtilen işlemleri takip ederek Exchange Server, MailBox yedeklerinizi Restore (Kurtatma) edebilirsiniz.

Açılan sayfada Exchange Sunucu adınıza tıklayınız.

Açılan sayfada Microsoft Exchange üzerinde var olan Mailbox Veritaban(lar)ını görüntüleyebilir ve sol alandan işaretleyerek Restore (Geri Yükleme) edebilirsiniz.

İlgili sayfada Exchange Mailbox database adınız işaretlendiğinde sağ alanda " Recovery (Kurtarma) " menüsü üzerinden ekran görüntüsündeki adımlarla Restore edilebilmektedir.

Açılan sayfada Exchange Server'iniz için mevcut yedekleme adedini , backup lokasyonunu ( Yerel Klasör, Cloud Storage veya Network Folder vb.) seçebilir ve Restore işlemini " Recover Exchange Data (Exchange Verilerini Kurtar) " menüsüne tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Restore işlemi instance veya file (dosya) olarak yapılabilmektedir.  Bu dökümantasyonda mevcut Exchange Database 'sini , farklı isimle Restore edileceği için "Recover to an instance (Örneğe Kurtar) " yöntemi restore yapılmaktadır. Exchange Server 'e restore edilen yeni database'yi manuel olarak mount etmek isterseniz "Recover as files (Dosya olarak kurtar) " olarak da yedek restore edilebilir.

Açılan sayfada "Exchange Server" ve Orjinal Exchange Mailbox Database görülmektedir.   Orjinal Database yerine farklı bir database belirlemek için "Recover to original database (Orjinal Veritabanına Kurtar)" simgesine tıklayınız.

Recover to (Şuraya kurtar) alanından seçim yapılarak Yeni Database oluşturulabilmektedir.  Orjinal Database üzerine Restore yapılmayacaksa "mutlaka" "New database (Yeni veritabanı)" seçilmelidir.

"Database path (Veritabanı yolu)" ve "Log path (Günlük yolu)" dizinlerini yeni database için ayrı bir alanda kullanabilirsiniz.

Açılan sayfada "New database (Yeni veritabanı)" seçiniz.

Açılan sayfada "Yeni Database adınızı" ve dizinleri (database ve log dizinleri ) tanımlayınız.

"Database path (Veritabanı yolu)" ve "Log path (günlük yolu)" için yeni dizinler belirlendiğinde " DONE (BİTTİ) " e simgesine tıklayınız.

"DONE (Bitti)" simgesine tıkladığınızda Restore işleminin başlaması için " START RECOVERY (Kurtarmayı Başlat) " e tıklayınız.

"PROCEED (Devam)" e tıklayarak Restore işlemini başlatınız.

Exchange Server için başlatılan Restore (Geri Yükleme) işlemi için geri yüklemenin ilerleme durumu veya sonucunu " Activities (Etkinlikler) " menüsünden izleyebilirsiniz.

Restore işlemi başarılı olarak yapıldığında Activities (Etkinlikler) 'teki ekran görüntüsü ve Log dosyası aşağıdaki gibi olmalıdır.

Restore işlemi tamamlandığında " Microsoft Exchange Server " üzerinde yeni eklenen Mailbox Database 'yi görüntüleyebilirsiniz.

Acronis AnyData Engine üzerindeki görünüm aşağıdaki gibidir. Restore edilen MailBox database ve orjinal database 'yi Exchaneg Server altındaki databaselerde görülmektedir.

Aşağıdaki adımlarla Microsoft Exchange 2013 üzerinde Mailbox Veritabanı Restore edilerek , ilgili veritabanı içerisindeki herhangi bir e-posta adresi aşağıdaki adımlarla geri yükleyebilirsiniz.

http://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/349/49/exchange-2013te-e-posta-hesabnn-restore-edilmesi-geri-ykleme

Bu işlemler sonrasında "Exchange Management Shell" üzerinden Restore edilen MailBox database içerisinden ihtiyaç duyulan veriye ulaşabilirsiniz.

http://exchangeserverpro.com/restoring-mailbox-exchange-server-2013-recovery-database/

http://mikepfeiffer.net/2011/07/restoring-mailbox-data-from-a-recovery-database-in-exchange-2010-sp1/

http://help.zmanda.com/display/KB/Restoring+mailbox+items+in+Exchange+2013%3A+step+by+step

(1 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.