Veeam Backup - Application-Aware Processing
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 23 August 2016 12:40 PM

Veeam Backup & Replication Nedir?

Veeam Backup & Replication, sanallaştırılmış uygulamaların ve verilerin yedeklenmesi, kurtarılması ve replikasyonu için kullanılan popüler uygulamalardan biridir. Buna göre DorukNet sistemleri üzerinden almış olduğunuz Veeam Backup & Replication ürününü kullanarak VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V sanallaştırma platformlarınızı çok kısa süreler içerisinde (öngörülen değer RTO ve RPO 15-20 dakika civarındadır) yedekleme/geri kurtarma, replika için ya da felaket kurtarma senaryonuz için kritik uygulamalarınızın kesintisiz çalışırlığını sağlar.

Veeam, vSphere ve Hyper-V sanal ortamları için hızlı ve güvenilir yedekleme sağlar ve bunun için aracı kullanmaz. Veeam ile yalnızca sanallaştırma platformlarınızı değil, Hewlett Packard Enterprise (HPE), EMC, NetApp gibi storagelerinizi Snapshot'larından yedekletebilirsiniz.

Bunun haricinde Veeam ile sanal makinelerin bütününü ya da dosya seviyesinde veya uygulama öğeleri için son derece hızlı ve güvenilir geri yükleme sunmaktadır çünkü Veeam SureBackup platformu ile yedeklerin veya sanal makinelerin kurtarılabildiğini test eder ve doğrulayabilir.

Veeam Backup & Replication ürünü hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki adresi incelemenizi öneririz.

https://www.veeam.com/tr/backup-replication-features.html

Uygulama Bazlı Yedekleme ve VSS

VSS (Volume Shadow Copy Service), önbelleğe alınan tüm verilerin anlık görüntünün alınması öncesinde diske yazılmasını sağlar. Windows sunucularda VSS administrator yetkisine sahip kullanıcı tarafından çalıştırılabilmektedir. Bu nedenle uygulama bazlı yedeklemelerde DorukNet tarafından sunucuda local admin kullanıcı / parola bilgisi talep edilmektedir. Eğer sunucunuz bir domaine üye durumdaysa domain admin yetkili kullanıcı bilgisi de talep edilebilir.

Eğer Windows sunucunuzda SQL server kullanıyor ve VSS kullanımı için sunucuda local admin bir kullanıcı bilgisinin paylaşılmaması mecburi durumdaysa bu durumda SQL sunucunuzda bir zamanlanmış görev oluşturarak SQL yedeklerinizi dosya olarak herhangi bir dizine yedek alınmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda Veeam ile yedekleme sırasında VSS ve local admin yetkisine sahip kullanıcı gerekmemektedir. Bunun haricindeki durumlarda yedekleme işleminizin başlatılabilmesi için DorukNet sistemlerine local admin kullanıcı/parola bilgisini iletmeniz gerekmektedir.

Microsoft Exchange, Active Directory gibi domain'e bağlı sunucularınızın yedekleme işlemlerinizin başlatılması ve geri kurtarma işlemleriniz için local ve domain admin yetkisine sahip kullanıcı/parola bilgisini DorukNet'e iletmeniz gerekmektedir.

(2 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.