Bilgi Bankası: OpenStack
Açık Kaynak Kodu (Open Source) Hosting Kontrol Panelleri
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(287) on 15 February 2018 11:46 AM

Açık Kaynak Kodu (Open Source) Hosting Kontrol Panelleri

Sunucu, websayfası veya servis yönetimi için birden fazla yöntem bulunmaktadır ancak genellikle yönetim kolaylığı, güvenlik, pratiklik, sunucu veya servis durumunu (CPU, RAM, Disk kullanımı, e-posta kuyruğu vb.) komut satırı, özel script'ler hazırlayarak vb. bilgi/tecrübe gerektiren yöntemlerle öğrenmek yerine grafik arayüzden tıklayarak kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak için genellikle hosting kontrol paneller kullanılır. Hem Windows platformlarda hem de Linux platformlarda kullanılabilen ücretli veya ücretsiz hosting kontrol paneller bulunmaktadır. Bazı hosting kontrol panelleri kullanım ve yönetimde herhangi bir lisans ücreti vb. bulunmadığı gibi problemle karşılaştığınızda ücretli destek alabileceğiniz destek sistemi ya da ücretsiz olarak destek alabileceğiniz topluluk (Community support) bulunmaktadır.

Linux platformlarda aşağıdaki gibi birçok Açık Kaynak Kodu (Open Source) ve ücretsiz hosting kontrol panelleri bulunmaktadır. 

Windows platformlarda da aşağıdaki gibi ücretsiz hosting kontrol panelleri bulunmaktadır.

ZPanel

Webmin

MaestroPanel  ( 10 domain'e kadar ücretsiz)

SolidCP 

mspcontrol

 

(4 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.