Bilgi Bankası: OpenStack
Sunucu Oluşturma
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(285) on 10 May 2018 10:54 AM
 
Sanal sunucu oluşturma işlemini sadece yüklenmiş imjalardan yapılabilir. ISO ile sunucu oluşturulamaz. Openstack'te sanal sunucu instance olarak adlandırılmaktadır.
 
Sunucu oluşturabilmek için öncelikle Network, Router ve Security Group oluşturulmuş olmalı. 
 
 
 
 
Horizion panelinde PROJECT > COMPUTE > Instances altından sunucu oluşturulabilir. Daha önceden oluşturulan sunucular varsa onlar görülebilir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Instance Name bölümüne istenilen sunucu ismi yazılır. Count bölümüne verilen değer ile aynı sunucudan birden fazla oluşturulabilir.
 
 
 
 
 
 
"Select Boot Source" bölümünden "Image" seçilir ve var olan image dosyalarından biri seçilir. Eğer sunucu bir volume üzerinde oluşturulmak istenmiyorsa "Create New Volume" "No" olarak seçilir. Volume üzerinde sunucu oluşturabilmek için ek olarak volume alınmış olmalı. 
 
 
 
 
 
"Flavor" sunucunun bulunduğu paketi gösterir. Ram, CPU ve Disk boyutlarına göre flavorlar değişir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Burada seçilen Key sadece Linux sunuculara bağlanmak için kullanılır. Windows sunucu kurulurken seçildiğinde sunucudaki "admin" kullanıcısının şifresi bu key ile CLI'dan alınabilir. Key ile windows sunuculara bağlanılamaz. 
 
 
 
 
Configuration bölümünde sunucunun şifresi yukarıdaki gibi script ile belirlenebilir. Buradaki gibi kullanıcı adı yazılmadığında linux sunucular için image'daki kullanıcı adı kullanılır. Centos image'da kullanıcı adı "centos" tur. Ubuntu için kullanıcı adı "ubuntu" dur.  Bu bölümde şifre belirlenmediğinde Key Pair adımında belirlenen Key ile sunucuya bağlanılır.  Bu adımda Lunch Instance tıklanıp sunucu oluşturulur.
 
 
 
 
 
Sunucu isminin üstüne tıklanıp sunucu içine girilerek sunucu ile iligli bilgiler görülebilir. Loglar kontrol edilebilir ve sunucuya console yapılabilir. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sunucuya internetten erişebilmek için Floating IP verilmelidir. Floating IP atama işlemi sunucu adının sonunda "Actions" başlığı altındaki üç noktaya tıklanıp açılan listeden "ASSOCIATE FlOATING IP" seçilir. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daha önce alınan bir Floating IP seçilebilir ya da yeni bir floating IP alınabilir. Floating Ip nasıl alınır? https://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/382/53/floating-ip
 
 
 
 
 
 
Default Security Group ile oluşturulduğu için dışardan şuan sunucuya erişim bulunmamakte. Security Group değiştirmek ya da eklemek için,
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(0 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.