Bilgi Bankası: OpenStack
Volume (Depolama Alanı) Nasıl Oluşturulur?
Posted by Veri Merkezi Operasyonları(285) on 10 May 2018 11:59 AM

 

Volume (depolama alanı), kalıcı disk olarak tanımlanmaktadır. Bir instance'a sonradan bağlanabilir, içindeki veri silinmeden sunucudan sökülüp saklanabilir ya da başka bir sunucuya bağlanabilir. Ek olarak bir sunucu volume'den oluşturulabilir. 
 
Panel üzerinde soldaki dikey menüden PROJECT > COMPUTE > Volumes sekmesi altında var olan volumler görülebilir ya da yeni volume oluşturulabilir. Yeni volume oluşturmak için ortadaki alanda "CREATE VOLUME" seçeneği tıklayıp yeni volume oluşturulabilir. 
 
 
 
 
 
 
Açılan pencerede "Volume Name" volume için herhangi bir isim verilebilir. Boş volume yaratmak için "Volume Source" bölümünde "No source, empty volume" seçildiğinde boş volume oluşturulur, "Image" seçildiğinde imajdan volume oluşturulabilir, "Volume" seçildiğinde daha önce oluşturulmuş bir volume'den yeni bir volume oluşturulabilir. IOPS değerlerine göre 3 farklı volume tipi bulunmaktadır. "Type" bölümünden kullanım hakkınızın olduğu tipi seçebilirsiniz. Create Volume diyerek volume oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oluşturulan depolama alanının sonundaki 3 noktaya tıklayarak volume ile ilgili yapılabilecek işlemler (büyütme, sunucuya bağlama, tipini değiştirme gb.) görülebilir.
 
 
 
 
 
(0 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Resim Doğrulama 
 
Lütfen alttaki resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu özellik otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için uygulanmaktadır.