RSS Feed
Haberler
Mar
18
DCOM Servisi Hakkında Bilgilendirme
Posted by DorukNet Destek on 18 March 2020 03:34 PM

Değerli Kullanıcılarımız,

Paylaşımlı Windows Web sunucular üzerinde hizmet veren "DCOM" servisi kritik güvenlik açığı oluştuması nedenli erişime kapatılmaktadır. 18.03.2020 tarih itibariyle 94.102.75.130 IP adresli Windows Web sunucu üzerinde ilgili servisin durdurulduğunu bilgilerinize sunarız.


DorukNet


Devamını Oku »Mar
11
Mail Hizmetiniz Hakkında Önemli Bilgilendirme
Posted by DorukNet Destek on 11 March 2020 10:44 AM

Değerli Müşterimiz,

Son günlerde DorukNet ile hiçbir ilgisi olmayan kanallardan DorukNet adı kullanılarak “Birisi şifrenize sahip (Güvenlik Doğrulaması)” , "Hesabınız saldırıya uğradı. Acilen şifrenizi değiştiriniz …" vb konu ve içerik ile e-posta bilgilendirmeleri yapıldığına dair bir durum tespit edilmiştir. Bu gibi kanallardan gelen duyurulara hiçbir şekilde itibar edilmemesi ve bu tarz bilgilendirme maili alan kullanıcılarımızın maillerde yer alan linkleri açmaması güvenlik açısından önem arz etmektedir.

Yanlışlıkla belirtilen linkleri açarak kullanıcı bilgilerini giriş yapan kullanıcılarımızın mail şifrelerini ivedi olarak değiştirmeleri ve mail kurallarını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Mail erişimlerinizi web üzerinden sadece aşağıda yer alan linkler üzerinden gerçekleştirmeniz güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Bu adreslerin dışındaki adreslere itibar etmeyiniz..

https://webmail.alanadiniz

https://cmailxx.webkontrol.doruk.net.tr 

https://mailhost01.doruk.net.tr

https://mail.dorukcloud.com/

 

Güncel bildirime ek olarak “E-Posta Güvenliği Hakkında Önemli Bilgilendirme” bildirimine aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. 

https://destek.doruk.net.tr/index.php?/News/NewsItem/View/43/e-posta-gvenlii-hakknda-onemli-bilgilendirme 

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,


Devamını Oku »Feb
21
Remote Mail - "Operation failed" Hatası Hk
Posted by DorukNet Destek on 21 February 2020 06:40 PM

Değerli Kullanıcılarımız,

webkontrol.doruk.net.tr/cp adresi üzerinden yürüttüğünüz “e-posta hesabı oluşturma, e-posta hesabı silme, e-posta şifre güncelleme ve alias ekleme" işlemlerinde kullandığınız"Remote Mail" servisinde aşağıdaki hatanın alınması durumunda; gerçekleştirmek istediğiniz işlemi yetkili mail adresiniz ile kayıt üzerinden tarafımıza iletebilirsiniz.  Destek kaydınızı; üst menüde yer alan "Kayıt Aç" bölümüne tıklayarak "Sorun İşlemleri Mail/Web Hosting Ve VPS" başlığını seçerek iletebilirsiniz. Oluşturacağınız destek kayıtlarının "Konu:*" kısmına "Remote Mail – Alan Adı" şeklinde belirtmeniz durumunda öncelikli olarak işleme alınacağını belirtmek isteriz.

Teknik aksaklıktan dolayı karşılaşılan bu durumun en kısa zamanda sonuçlandırılması için çalışma sağlanmaktadır.  Anlayışınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

 

Alınan Hata;
Operation failed
The operation you were performing failed. You can retry the operation with or without changing its parameters. You may also want to report this problem to our support so that we could help you as soon as possible.

 

*Bu hata, mail hizmeti 212.58.6.82 (cmail16.webkontrol.doruk.net.tr) IP adresli sunucu için geçerlidir. 

 

Bilgilerinize sunarız,

Saygılarımızla.


Devamını Oku »Dec
23
.tr Kayıt Operatörü Değişikliği Hakkında
Posted by DorukNet Destek on 23 December 2019 01:38 PM

Değerli Kullanıcılarımız,

21 Aralık 2018 tarihinde BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)  ve ODTU(Nic.tr) arasında imzalanan sözleşme gereğince “.tr” uzantılı alan adlarının Kayıt Yetkilisi BTK olarak belirlenmiştir. Bu anlaşma çerçevesince; 23 Aralık 2019 tarihinden itibaren, Nic.tr de kayıtlı alan adları bulunan kullanıcılar, hesaplarına giriş sağladıktan sonra alan adlarını, teknik olarak altyapısını tamamlamış kayıt operatörlerine kolayca aktarabilecektir.

- Nic.tr resmi açıklamasına buradan ulaşabilir, aktarımla ilgili detaylı bilgi için Nic.tr SSS sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Alan Adlarınızı DorukNet’e kolayca transfer etmek için ilgili Nic.tr Sayfasına buradan ulaşabilir.

 

 

Nic.tr 'den DorukNet'e Transfer Adımları

 

Domainlerinizi Seçin Kayıt Operatörünüzü Belirleyin Aktarımı Başlatın
Nic.tr hesabınıza giriş sağladıktan sonra alan adlarınızı aktarmak için seçin.   Seçmiş olduğunuz alan adlarınızı aktarmak için DorukNet'i işaretleyin. Nic.tr hesabınıza tanımlı olan cep telefonunuza SMS ile gelen kodu ilgili alana girin ve transferi tamamlayın. 

 

Bilgilerinize sunarız. 

Saygılarımızla

DorukNet


Devamını Oku »Aug
27
Windows İşletim Sistemleri Güvenlik Açığı Bildirimi
Posted by DorukNet Destek on 27 August 2019 10:20 AM

Değerli Müşterimiz,

Microsoft, 13.08.2019 tarihinde uzak masa üstü (RDP) servislerinde kritik bir güvenlik açığı yayınlamıştır. Bu açığı kapatmak için, Windows işletim sistemi kullanan makinelerinizde, detayları aşağıdaki linkte belirtilen güncelleme (update) işlemlerini yapmanız gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.

 

 https://portal.msrc.microsoft.com/en-US/security-guidance/advisory/CVE-2019-1182 

 

*Yayınlanan tüm günceleme (update) işlemlerini yapmanız mümkün değil ise Security Update işlemini mutlaka yapmanız gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

*Sunucu yönetimi DorukNet üzerinde bulunan müşterilerimizin Windows Security Update işlemi tarafımızdan yapılmaktadır.

Güncelleme Yapılması Gereken Windows İşletim Sistemleri:

Windows10x

Windows7x

Windows8x

Windows2008 R2 SP1

Windows2012x

Windows2016

Windows2019

 

Bilgilerinize sunarız. 

Saygılarımızla


Devamını Oku »May
23
Microsoft İşletim Sistemi Güvenlik Güncellemeleri Hakkında
Posted by DorukNet Destek on 23 May 2019 11:55 AM

Değerli Müşterimiz,

14.05.2019 tarihinde Microsoft tarafından yayınlanan güncellemelerde, Uzak Masaüstü Protokolü ve DHCP Servisinde keşfedilen uzaktan kod çalıştırma zafiyetinin giderildiği bildirilmiştir. Bu zafiyetleri kullanan bir saldırganın, hedef sistemde herhangi bir oturum açmadan tamamen uzaktan göndereceği istekler ile komut çalıştırabildiği tespit edilmiştir.

İlgili zafiyetlerin CVE kodları aşağıdaki gibidir:
CVE-2019-0708 - Remote Desktop Services RCE
CVE-2019-0725 - DHCP Server RCE

Bu sebeple kuruluşunuz bünyesindeki Microsoft Windows işletim sistemlerinin (Windows 7, Windows 2008 R2, Windows 2008, Windows 2003, Windows XP) yamalarının takip edilerek son güncellemelerinin yapılması gerekmektedir.

Ayrıca Uzak Masaüstü (RDP) servisinin İnternet üzerinden erişimi konusundaki gerekli sıkılaştırmaların (servisin gerekli değilse dış ortamlara kapatılması, NLA özelliğinin uygulanması, gerekli izleme ve alam mekanizmalarının kurulması vb.) ivedilikle uygulanması önem arz etmektedir.

Konu ile ilgili Microsoft’un yayınladığı makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://blogs.technet.microsoft.com/msrc/2019/05/14/prevent-a-worm-by-updating-remote-desktop-services-cve-2019-0708

İlgili güncellemelere aşağıdaki dowload linkinden ulaşabilirsiniz:

https://portal.msrc.microsoft.com/en-US/security-guidance/advisory/CVE-2019-0708

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.


Devamını Oku »