RSS Feed
Haberler
Jan
29
EDNS Hakkında Bilgilendirme Metni
Posted by DorukNet Destek on 29 January 2019 04:26 PM

Değerli Kullanıcılarımız,

1 Şubat 2019 itibariyle yeni versiyon DNS yazılımlarında bir kısım servis sağlayıcılar kullanıcılara hizmet verdikleri DNS sunucularında standartlara uymayan DNS sorgu cevaplarını kabul etmemeye başlayacaktır. Standartlara uymayan DNS sorgu cevapları bu servis sağlayıcılar tarafından geçersiz sayılacağından ilgili servis sağlayıcılarını kullanan kullanıcılar o hizmete erişimde sorun yaşayabilirler. 

EDNS Nedir?( Extension mechanisms for DNS )

DNS, standart olarak 512 Byte büyüklüğündeki UDP paketleri kabul etmektedir. Boyutu daha büyük paketler için UDP yerine TCP protokolü kullanılmaktadır. EDNS sayesinde artık 512 Byte'dan büyük olan sorgu cevapları için protokol değişikliğine gerek kalmadan 4096 Byte' a kadar UDP üzerinden cevap verilmesini sağlamaktadır. Belirtilen boyut 512 Byte ile 4096 Byte arasında herhangi bir değer olabilir. DorukNet’e ait aşağıdaki DNS sunucuları max 4096 Byte sorgu cevaplarını desteklemektedir. Bu nedenle aşağıdaki DNS sunucularını kullan alan adlarında ilgili tarih sonrası için herhangi bir olumsuzluk öngörülmediğini bilgilerinize sunarız.

#DorukNet DNS Server - 1
dns1.doruk.net.tr (212.58.4.2)
dns2.doruk.net.tr (212.58.3.2)

# DorukNet DNS Server - 2
ns1.webkontrol.doruk.net.tr (212.58.3.7)
ns2.webkontrol.doruk.net.tr (212.58.3.8)

# DorukNet DNS Server - 3
dns1.antnet.net.tr (212.2.193.10)
dns2.antnet.net.tr (212.2.193.11)

# DorukNet DNS Server - 4
hostdns1.doruk.net.tr (94.102.75.133)
hostdns2.doruk.net.tr (213.155.116.162)
hostdns3.doruk.net.tr (213.155.120.243)

Alan adı üzerinde kullanmış olduğunuz DNS sorgulama sonucunu aşağıdaki link üzerinden gerçekleştiebilirsiniz. Karşılaşılan herhangi bir olumsuzluk durumunda DNS hizmeti aldığınız servis sağlayıcısıyla irtibata geçmeniz gerekir. Yukarıda belirtilen DNS sunucuları dışındaki herhangi bir DNS sunucu için tarafımızca kontrol sağlanabilmesi mümkün değildir.

https://dnsflagday.net

 

 

Saygılarımızla,

DorukNet

 

 


Devamını Oku »Dec
24
Wordpress Tarafından Yayımlanan Kritik Güvenlik Güncelleme Bilgilendirmesi
Posted by DorukNet Destek on 24 December 2018 12:12 PM

 

Değerli Kullanıcılarımız,

WordPress, 5.0 ve daha eski versiyonlarında tespit edilen XSS, yetkisiz erişim, PHP nesne enjeksiyonu, yorum alanlarındaki hatalar, kullanıcı aktivitelerinin arama motorları tarafından indexlenmesi ve bazı diğer açıklıkları gidermek maksadıyla Wordpress tarafından 5.0.1 versiyonunu yayınlamıştır.

Mevcut güvenlik açıklıkları nedeniyle WordPress içerik yönetim sistemini kullanan websitelerinin siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesi veya içeriğin tahribata uğratılması ihtimal dâhilindedir.

Wordpress güvenlik önlemleri konusunda aşağıdaki linklerin incelenerek yazılımınız üzerinden gerekli önlemlerin alınmasını önemle bilgilerinize sunarız. WordPress, 5.0 ve daha eski versiyon kullanan kullanıcılarımızın 5.0.1 versiyona geçişini öneririz.

 

https://wordpress.org/news/2018/12/wordpress-5-0-1-security-release/

https://destek.doruk.net.tr/index.php?/Knowledgebase/Article/View/369/1/wordpress-guvenlik-ayarlar

 

Saygılarımızla,

DorukNet


Devamını Oku »Dec
10
Sahte E-postalar Hakkında Bilgilendirme
Posted by DorukNet Destek on 10 December 2018 01:49 PM

Değerli Kullanıcılarımız,

Son zamanlarda artış gösteren “senin için kötü bir haberim var”, “işletim sisteminizi hackledim”, “mail adresini hackledim”, “mail adresini ele geçirdim”, “kameranızı ele geçirdim seni kaydettim” vb. benzer içerikte sizden ödeme talep eden SPAM  olarak tabir edilen e-postalara  itibar etmemeniz gerektiğini hatırlatırız.

Özellikle kişisel bilgi talebi veya faturalar ile ilgili olarak ödeme talebinde bulunulan e-postalara kesinlikle itibar etmeyiniz. Bu tipteki sahte e-postalar aracılığı ile toplanan bilgiler, dolandırıcılık amacıyla kullanılabilmekte ya da e-postalardaki linklere tıklanması yoluyla zararlı yazılımların kullanmış olduğunuz cihazınıza yüklenmesi sağlanabilmektedir. Güvenliğiniz için, kredi kartı bilgilerinizi ve/veya size özel olduğunu düşündüğünüz herhangi bir bilgiyi e-posta yoluyla cevaplamayınız ve e-posta içerisinde yer alabilecek, doğruluğundan emin olmadığınız linklere tıklamayınız.

Virüslü ve Spam E-Postalar Hakkında Genel Bilgilendirme;

Oltalama amaçlı e-posta gönderimleri son zamanlarda oldukça artmıştır. Gönderen e-posta adresinden veya e-posta içeriğindeki tıklanması beklenen linklerin yönleneceği adreslerden oltalama olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Mouse/Fare imlecini ilgili linkin üzerine getirip tıklamadan beklediğinizde gerçek link adresi gözükmektedir. Bu tip e-postaların içeriğini tıklamadan veya  ekin de ki dosyaları açmadan silmenizi önemle hatırlatırız. Aksi takdirde size de virüs bulaşabilir, çeşitli etkileri olabileceği gibi sizin adınıza da oltalama e-postası göndermeye başlayabilir.

Fidye Virüsleri ise, e-posta ile kullanıcılara ulaşabilmekte ve bulaştığı sistemler/bilgisayarlar üzerinde dosyalara erişimi engelleyerek/şifreleyerek kullanıcılardan fidye talep etmektedir. 2007 yılında ortaya çıkan bu virüsler, 2015 yılı itibariyle oldukça yaygınlaşmıştır ve son zamanlarda bu tür e-postalarda artış olduğu görülmektedir.

Bu tür durumlarda zaman zaman kendi adresinizden e-posta geldiğini görseniz de aslında mail gönderen sunucu farklı bir sunucu olup sadece mail gönderenin görünen adresi yada adı sizi göstermektedir. Bu tip e-postalara itibar etmeyiniz.

Korunmak için neler yapılabilir;

En önemlisi kullanıcılar daha fazla bilinçlenmelidir.

Kullanılan işletim sistemi, antivirüs ve antispam gibi sistemlerin güncelliği sağlanmalıdır.

Sizin için önemli olan dosya ya da sistemlerin yedeği mutlaka alınmalıdır.

E-postaların gerçek mi sahte mi olduğu kontrol edilmeli ve içeriğinde bulunan link veya dosyalar güvenilirliğinden emin olmadan açılmamalıdır.

E-posta parolanız kolay tahmin edilebilir olarak belirlenmemeli ve düzenli olarak değiştirilmelidir.

Teknik ve yönetici olan yetkililerin tüm kullanıcıları ile duyuruyu paylaşmasını önemle hatırlatırız.

 

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

DorukNet


Devamını Oku »May
1
Vmware vCloud Panel Erişimi Hakkında
Posted by DorukNet Destek on 01 May 2018 03:03 PM

Değerli Müşterimiz,

Vmware vCloud Panel üzerinde teknik ekibimiz tarafından çalışma yapılacaktır. Çalışma saat 15:00 de başlayacaktır ve 3 saat sürmesi öngörülmektedir. Bu süre zarfında https://v.dorukcloud.com paneline erişim olmayacaktır. Sunucular üzerinde kesinti yaşanmayacak ve erişim sağlanabilecektir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

DorukNet

 

 

 


Devamını Oku »Apr
12
Windows Server 2008 R2 için 11.04.2018 Tarihli Güncelleme
Posted by DorukNet Destek on 12 April 2018 11:23 AM

Değerli Müşterimiz,

Windows Server 2008 R2 için 11.04.2018 tarihinde yayınlanan, kb4093118 id’li güncelleme gerçekleştirildikten sonra makineler üzerinde bulunan network konfigürasyonu bozulmaktadır. 

Windows Server 2008 R2 işletim sistemine sahip sunucularınız ile ilgili Microsoft’un aşağıdaki bağlantısını kontrol edebilirsiniz.

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4093118/windows-7-update-kb4093118

 

*A new Ethernet Network Interface Card (NIC) that has default settings may replace the previously existing NIC, causing network issues after you apply this update. Any custom settings on the previous NIC persist in the registry, but are unused.

 

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

DorukNet

 


Devamını Oku »Apr
6

 

Değerli Müşterimiz,

01.05.2018 tarihi itibarı ile Windows platformundaki Web Hosting paketlerimizde sunulan Web Pratik (Web Sitesi Hazırlama Aracı, Sitebuilder) hizmetimiz sonlanacaktır.

Hizmeti kullanan müşterilerimizin web sayfalarında herhangi bir kesinti ya da bozulma yaşanmayacaktır ancak sayfa güncellemeleri Web Pratik hizmeti üzerinden yapılamayacaktır.

1 Mayıs itibarı ile sayfa güncellemesi yapmak isteyen müşterilerimizin .html ve .aspx dosyalarında güncellemeyi manuel olarak kendilerinin yapması gerekmektedir.

Anlayışınız için teşekkür eder, konuyu bilgilerinize sunarız.

 

Saygılarımızla,

DorukNet


Devamını Oku »